Ticaret Bakanı Ömer Bolat Kimdir, Nereli? Ömer Bolat’ın Eğitim Hayatı ve Kariyeri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bakanlar kurulunu açıklamasıyla yeni isimler bakanlık görevine atandı. Ömer Bolat ise Ticaret Bakanı olarak açıklandı. Yeni Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın hayatı ve eğitimi de araştırılmaya başlandı. Bolat, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Peki Ömer Bolat kimdir, kaç yaşında, nereli?

İşte detaylar…

Ticaret Bakanı Ömer Bolat Kimdir?

Ömer Bolat, 1963 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

1984 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.

Bolat, yüksek lisans eğitimini Hollanda – Amsterdam Üniversitesi Avrupa Enstitüsü’nde yapmıştır. Daha sonra Almanya Kiel Üniversitesi Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün Uluslararası Ekonomi ve İşletmecilik programından mezun olmuştur. 

Ardından Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nden Avrupa Para Sistemi konusundaki teziyle 1999 yılında diplomasını almıştır.

Ömer Bolat’ın Kariyeri

Ömer Bolat, kariyerine İktisadi Kalkınma Vakfı’nda (İKV)başlamıştır. 192 yılından 1993 yılına kadar buradaki çalışmalarını sürdürmüştür. 1993 yılında ise MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) Genel Sekreterliği görevine başlamıştır.

Buradaki görevinde 14 yıl çalışmıştır. Görevi süresince 7 yıl boyunca Genel Sekreterlik ve 4 yıl Dış İlişkiler– Fuar ve Ekonomik işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmıştır.

Ardından 4 yıl boyunca MÜSİAD Genel Başkanı olarak görev almıştır.

Ömer Bolat’ın Siyasi Hayatı

Ömer Bolat, ilk olarak 2012 yılında AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda (MKYK) çalışmaya başlamıştır. Bolat, üye ve Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı olarak 2015 yılına kadar görev almıştır. 

Bolat, 2015 yılından bu yana aynı zamanda AK Parti “Siyasi Erdem ve Etik Kurulu’nda Asil Üye olarak görev almaktadır. 

Albayrak Şirketler Grubu’nda Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatör olarak görev yapan Bolat, 2000 yılından bu yana bu görevlerini sürdürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir