TFF Başkanı Büyükekşi, Süper Kupa Kararını Resmen Açıkladı!

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin, Süper Kupa maçını Suudi Arabistan’da oynanmasına onay verdiğini söyledi.

TFF, turnuvanın yeri ve zamanıyla ilgili olarak, “2022-2023 Sezonu Süper Lig Şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe arasındaki 2023 Turkcell Süper Kupa müsabakası, 29 Aralık 2023 Cuma günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanacaktır. Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu’nda yapılacak maç saat 20.45’te başlayacaktır” açıklamasını yaptı.

İLK OYLAMA FENERBAHÇE YÜKSEK DİVAN KURULU’NDA

TFF’nin kararına Galatasaray ve Fenerbahçe cephesinden tepki geldi. İki kulüp Yüksek Divan Kurulu’nda Cumhuriyet’in 100. yılı olması dolayısıyla maçın Türkiye’de oynanması istendi. İlk olarak Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu’nda maçın Türkiye’de oynanması önergesi oy birliği ile kabul edildi.

GALATASARAY DİVAN KURULU’NDAN KARAR

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu da, Süper Kupa Finali’nin Türkiye’de oynanması talep etti. Sarı-Kırmızılılar, Divan Kurulu’nan aldığı kararı resmi siteden yayımladı ve “Ülkemizi sporda ileri götürmek üzere yola çıkan Ali Sami Yen ve arkadaşlarının takipçileri olarak, 100 yılın kupasının, 100. yıl ‘Cumhuriyet Kupası’ olarak, ecdadımızın kanıyla, canıyla, fikri ve irfanıyla kazandığı ve koruduğu Türk vatanında oynanmasını istiyoruz” denildi.

GALATASARAY VE FENERBAHÇE’DEN TFF’YE BAŞVURU YOK

Yüksek Divan Kurullarında alınan karara karşın ne Fenerbahçe ne de Galatasaray yönetimleri, maçın Türkiye’de oynanması için TFF’ye herhangi bir başvuruda bulunmadı.

“SÜPER KUPA’NIN NEREDE OYNANACAĞI AĞUSTOS AYINDAN BU YANA BİLİNİYORDU”

“EN İYİ TEKLİFİ ARABİSTAN VERDİ”

Yapılan tekliflerden sonra şekillenmeye başlandığını kaydeden Büyükekşi, “Almanya, İngiltere, Arabistan ve Azerbaycan’dan ciddi tekifler vardı. Almanya ile İngiltere üzerinde çok durduk. Güvenlik sorunu nedeniyle iki ülkeyi elemek zorunda kaldık. Orada bir taşkınlık olup güvenliği sağlayamayacağımızı söyledik, diğer taraflar da bunu garanti edemedi. İki ülke, Azerbaycan ve Arabistan kaldı. İki ülkenin arasındaki en iyi teklifi Arabistan verdi. Değişim içindeler. Dünyanın gözü orada. Dünyanın en iyi oyuncularını transfer ettiler. 2034 Dünya Kupası için milli takım oluşturmak için tura çıktılar. Genç oyuncuları aileleriyle Arabistan’a getirip bir milli takım oluşturmak istiyorlar. Dünya Kupası’nı kazanmak için bir takım oluşturmak istiyorlar. Kendi vatandaşları yapabilecekleri oyuncuları bulup 2034’te yer almak isteyen bir Arabistan var. O anlamda çalışmaları olduğu için bize yapılan en iyi teklif bu” ifadelerini kullandı.

“DÖRTLÜ TURNUVAYA ÖRNEK İSPANYA’NIN KRAL KUPASI VAR”

4’lü turnuva projesinin bu sezon için olmadığını kaydeden Mehmet Büyükekşi, “Bu sene iki takım oynayacak. Dörtlü turnuvaya örnek İspanya’nın Kral Kupası var. İlerleyen günlerde netleşir” dedi.

“TARİH KESİN; SÜPER KUPA, 29 ARALIK’TA ARABİSTAN’DA”

“Kulüpler, Süper Kupa’nın Ağustos’ta oynanacağını biliyorduysa neden iki kulüp Yüksek Divan Kurulu toplantılarında bu karar alındı?” sorusu üzerine Mehmet Büyükekşi şöyle konuştu, “Ben de anlamadım. İki takımın da çok büyük sıcak paraya ihtiyacı var. Yüksek Divan Kurulu’nda Uğur Dündar’ın çağrısında yönetim ve başkan o gün el kaldırmadı. Galatasaray’da da başkan hariç yönetim ve divan kurulu üyelerinin karşı çıkması var. Başkan zaten olayı biliyor. Olayın içinde ve bu çalışmaları biliyor. Geldiğimiz nokta itibarıyla Süper Kupa, Arabistan’da 29 Aralık’ta oynanacak.

İki başkanın da bilgisi dahilinde kesinleşmiş bir tarih var. Suudi Arabistan’da Süper Kupa yapılacak. Tek sorun 100. yıl. İnsanların tepkisi 100. yıl nedeniyle. 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılarak yüzüncü yılı taçlandırdık. 2032 Avrupa Şampiyonası’nı Türkiye’ye alarak 100. yılı taçlandırdık. 100. yıl coşkusunu iki takımımızı yurtdışında oynatarak da taçlandırdık. TFF olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık.

Galatasaray ve Fenerbahçe hocalarının haberi var. Haberleri olmasına rağmen tek endişeleri iki maçı da kaybetme riskleri. Bir teknik direktör bir maçı kazanıp diğerini kaybederse fazla sorun olmaz. Ancak iki maçı da kaybeden teknik direktör için sorun olabilir. Bu anlamda Bu anlamda kulüplerin endişesi var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx