TBMM Komisyonu, Emba Hunutlu Termik Santrali’ni Ziyaret Etti

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknolojileri Komisyonu Başkanı Mustafa Varank ile komisyon üyeleri, Adana’daki Emba Hunutlu Termik Santrali’ni ziyaret etti. Varank, “Bu yatırım, gelişen bir ülke olan, sürekli enerji ihtiyacı olan Türkiye’nin ihtiyacını karşılaması açısından stratejik bir yatırım” dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank ile komisyon üyeleri Adem Çalkın, Faruk Aytek, Öznur Bartın, Yusuf Ziya Aldatmaz ve Arslan Tatar, Adana’nın Yumurtalık ilçesinde Çin ortaklığı ile 2 milyar doların üzerinde yatırımla hayata geçirilen 1320 megavatlık Emba Hunutlu Termik Santrali’ni ziyaret etti. Varank ile beraberindekiler, santral binasında düzenlenen toplantıda Türk şirketi EMBA Elektrik Üretim A.Ş.’nin Üst Yöneticisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Mete Bülgün ile santral müdürü Qingbin Zhang’dan bilgi aldı. Toplantıya Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, Adana Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan ve Yumurtalık Kaymakamı Adil Nas de katıldı. Komisyon üyeleri, daha sonra santrali gezerek çalışmaları yerinde inceledi.

‘STRATEJİK BİR YATIRIM’

Mustafa Varank, Türk ortaklı girişimin, Çin’in dünyadaki en büyük devlet yatırımlarından bir tanesi olduğunu belirterek, “Bu yatırım, gelişen bir ülke olan, sürekli enerji ihtiyacı olan Türkiye’nin ihtiyacını karşılaması açısından stratejik bir yatırım. Yatırımın gerçekleşmesi için hükümetimiz ilk günden bu yana elinden kolaylığı sağladı. İnşallah temennimiz; resmi açılışının da bir an önce gerçekleşmesi. Şu anda tam kapasite elektrik üretimine devam eden bir yatırımdan bahsediyoruz. 2 milyar doların üzerinde bir yatırımla hayata geçirildi ve burada kullanılan teknolojilere baktığımızda gerçekten türünün en güzel örneği, en son teknolojide yapılmış bir termik santral” dedi.

‘SEKTÖRE ÖRNEK OLMASINI İSTİYORUZ’

Termik santrallere ilişkin tartışmalara da değinen Varank, “Özellikle karbon emisyonu ile ilgili dünyadaki farkındalığın biz de ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Türkiye kendisine 2053 yılında net sıfır emisyon hedefini zaten koydu. Ama gelişen bir ülkeyiz. Yatırımlarımıza devam etmek mecburiyetindeyiz. Bu alanda yapacağımız yatırımlarda da son teknolojileri kullanması, çevreye karşı saygılı, duyarlı teknolojilerin kullanılması şartıyla elbette ihtiyaçlarımıza dönük, bu tip yatırımların da ülkemizde yapılmasını önemsiyoruz. Türkiye yatırım, üretim, istihdam ve ihracat formülü ile ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmeye çalışan, gelişmekte olan bir ülke. Bu manada da önümüzdeki dönemde çok ciddi enerji ihtiyacı olacak bir ülke. Tabii hükümetimiz; bir yandan yenilenebilir yatırımları desteklerken, bir yandan nükleer teknoloji desteklerken, ihtiyaçlarımızı emre amade santrallerle de karşılamayı destekliyor. Bu manada böyle bir yatırımın Adana’mıza, Türkiye’mize kazandırılmış olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu işte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Böyle önemli, çevre hassasiyeti yüksek tesislerin sektöre örnek olmasını da istiyoruz” diye konuştu.

‘EN BÜYÜK ÖRNEK’

Mete Bülgün ise son teknoloji ile inşa edilmiş santralin çevre hassasiyeti yüksek bir tesis olduğunu vurguladı. Bölgedeki deniz kaplumbağalarının yaşamını tehlikeye atmadan, tabiata ve doğal yaşama zarar vermeden yatırımı gerçekleştirdiklerini aktaran Bülgün, “Bilim ve teknoloji, her şeyin çaresini bulmuş. Eğer bilime, teknolojiye, mühendisliğe önem verirseniz; her şeyin en iyisini yapabilirsiniz. Bizim tesisimiz; tabiata zarar vermeden, doğayı bozmadan sanayi tesisinin yapılabileceğinin en büyük örneğidir” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx