Sıcak Gelişme: DeFi Altcoin Çalınan Fonları Geri Aldı, Fiyat Fırladı!

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Platypus Finance istismarda bir gelişme oldu. DeFi Altcoin projesi, çalınana varlıkların %90’ını geri aldığını açıkladı. Anlaşma uyarınca, proje geliştiricileri bilgisayar korsanına karşı yasal işlem başlatmayacak.

Platypus Finance, son saldırıda kaybettiği fonları geri aldı!

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Platypus Finance, geçen hafta bir güvenlik ihlali yaşadı. Son bir gelişmede, DeFi altcoin projesi, hacker’ların çaldığı varlıkların %90’ını geri aldığını açıkladı. Geliştiriciler, 17 Ekim tarihli duyuruya göre, protokolün net kaybının, yayınlandığı tarihte 167.400 dolar değerinde olan “18.000 AVAX” ile sınırlı olduğunu söyledi.

Bu arada Platypus Finance, bilgisayar korsanının fonları gönüllü olarak iade ettiğini belirti. Bu yüzden, hiçbir yasal işlem yapmayacaklarını garanti ettiklerini kaydettiler. Geliştiriciler ayrıca kullanıcıların varlıklarına ilişkin para çekme bilgilerinin yakında yayınlanacağını ima etti. Bu doğrultuda DeFi altcoin projesi, sosyal medya X hesapları üzerinden şu açıklamayı paylaştılar:

Başarılı müzakerelerin ardından, iyi bir ilerleme kaydediyoruz ve sAVAX havuzundan çalınan fonların %90’ı şu anda istismarcı tarafından başarıyla iade edildi. Platypus, söz verdiği gibi, hiçbir yasal işlem yapılmayacağını garanti ediyor. 12 Ekim’deki geri kazanımla birlikte fonların %90’ından fazlası kurtarılmış oldu. Net kayıp yaklaşık 18 bin AVAX’a indirilmiş durumda. İlerleme kaydettikçe para çekme düzenlemesi hakkında daha fazla bilgi yayınlayacağız.

Açıklamanın ardından altcoin fiyatı yükselişe geçti. Token basın, zamanında %9,6 artışla 0,009287 dolardan işlem görüyordu.

PTP günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

DeFi altcoin projesi bir çok kez saldırıya uğradı ve fon kaybetti

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 12 Ekim’de, Avalanche Blockchain üzerinde çalışan otomatik piyasa yapıcı, protokolü 2,23 milyon dolar boşaltan üç ayrı flaş kredi saldırısına maruz kaldı. DeFi altcoin projesi 2021 yılında, artık feshedilmiş olan kripto hedge fonu Three Arrows Capital liderliğinde 3,3 milyon dolar fon toplamıştı. En son saldırıdan bu yana, Platypus geliştiricileri tüm likidite havuzlarını durdurdu. Ayrıca, bir güvenlik denetimi yürütüyor. Bir ‘flash loan’ saldırısında, bir bilgisayar korsanı, işlem için gerekli teminatı sağlamadan anında kripto ödünç almalarına olanak tanıyan bir güvenlik açığından yararlandı. Bilgisayar korsanı daha sonra ödünç aldığı varlıkları protokolden çekti. Böylece, kullanıcıların ya da protokol hazinesinin üstlenmesi gereken bir borç bıraktı.

Bu, Platypus’a karşı bu yıl gerçekleştirilen üçüncü saldırıydı. Bir önceki saldırı ise Temmuz ayında gerçekleşti. Bu olayda da bir ‘flash loan’ saldırısı yoluyla 157.000 dolar kaybetti. Ayrıca, yine bir ‘flash loan’ saldırısıyla DeFi altcoin protokolü kullanılarak 8,5 milyon dolar çekildi. Şubat ayındaki olayın ardından Platypus, kurtarma planı aracılığıyla kullanıcıların saldırıda kaybedilen varlıklarının en az %63’ünü iade edeceğini iddia etmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx