Gözler TBMM’de: Bakanlar bugün yemin edecek, Meclis Başkanı seçilecek

Önce milletvekili sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenlerinin gerçekleştirilmesinin ardından çalışmalarına ara veren Meclis, bugün toplanarak hem Meclis Başkanlığı için seçim yapacak hem de yeni bakanlar yemin edecek.

Milletvekili seçilen ancak yeni kabine atanıncaya kadar görevlerine devam ettikleri için Mecliste yapılan yemin törenine katılmayan eski bakanların da bugün Meclis’te yemin etmeleri bekleniyor.

Milletvekillerinin yemin ettiği 2 Haziran’dan itibaren başlayan Meclis Başkanlığı için başvurular dün sona erdi. Bugün Meclis Başkanlığı seçimin tamamlanması planlanıyor. Meclis Başkanlığı seçiminin ilk iki turunda anayasaya göre üçte iki çoğunluk olan 401 oy gerekiyor.

Üçüncü turda ise salt çoğunluk 301 oy gerekli. Meclis’teki milletvekili dağılımı çerçevesinde Meclis Başkanlığı seçimi üçüncü turda tamamlanacak.

Meclis Başkanının seçilmesinin ardından Meclis Başkanlık Divanı ve komisyonlar oluşturulacak.

Partilere kaç üyelik düşeceği temsil edildikleri milletvekili sayılarına göre belirlenecek. Başkanlık Divanı ve komisyonlardaki üye dağılımında Cumhur İttifakı lehinde bir dağılımı gerçekleşecek.

Meclis’in, seçim süreçleri tamamlandıktan sonra yasa teklifleri için Haziran ayında çalışması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir