Zelzele ve heyelan uyarısı

Sosyal konutlar için jeoloji mühendislerinden açıklama geldi. Geçmişte dere yatağına, faal fay sınırı üzerine yapılan TOKİ projeleri hatırlatılarak toplumsal konutlarda yer seçimine dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO), TOKİ’nin yaptıracağı 500 bin konutun yer seçiminde geçmişte yaşanan kusurların tekrarlanmaması ihtarında bulundu. JMO Lideri Hüseyin Alan, son devirde yapılan çok sayıda TOKİ konutunun zelzele fay sınırları ile dere yataklarına inşa edildiğini, bu nedenle ülke olarak ağır bedeller ödendiğini belirterek, yeni projelerde yer seçiminin aceleye getirilmeden bilimsel bilgiler dikkate alınarak tespit edilmesi ihtarında bulundu.

RİSKLİ ALANLARA DİKKAT

Alan, “Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesi” olarak tanıtılan TOKİ projesinde, yer seçiminin kritik değer taşıdığını söyledi. Alan, konutların yapılacağı yerlerin seçiminde fay zonlarının sakınım bandı, dere yataklarının sel ve taşkın riski yüksek bölgeleri, heyelan, kaya düşmesi, çığ düşmesi, tıbbi jeolojik açıdan riskli alanlar, oturma ve çökme riski yüksek alanlar üzere tabiat kaynaklı afetlere açık alanlardan uzak durulmalıdır” dedi.

Samsun-Canik’te TOKİ Kuzey Yıldızı konutları dere taşkın alanına yapılmış, 2012’deki sel baskınında 11 kişi boğularak hayatını yitirmişti.

FACİAYA NEDEN OLMUŞTU

Başkan Alan, TOKİ’nin geçmişte yanlış yer seçiminde bulunarak Soma’da hayatını yitiren 301 madenci ailesi için yaptığı konutları fay zonu üzerine inşa ettiğini söyledi. Alan ayrıyeten, İzmir Çiğli Evka-5, Samsun Birinci Adım-Kıran mahallesinde yapılan konutların heyelanlı alanlar üzerine oturtulduğunu, Samsun’un Canik ilçesinde yapılan Kuzey Yıldızı konutlarının da Mert Deresi taşkın alanına yapıldığını, bu yüzden 11 vatandaşın hayatını yitirdiğini belirtti.

İzmir-Çiğli

Peşinatlar seçimde buhar olmasın

Seçim öncesi Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) aracılığıyla çarçabuk başlatılan 500 bin toplumsal konutla ilgili seçim telaşı gündeme geldi. Yapılan hesaplamalara nazaran, toplumsal konutları almaya hak kazananlardan toplamda 40 milyar lirayı aşkın meblağda ‘peşinat’ alınacak. Bu devasa kaynağın çeşitli seçim yatırımları için kullanılıp seçim sonrasında Hazine’ye yüklü bir borç bırakılmasından telaş ediliyor. Geçmişte Konut Edindirme Yardımı (KEY) ve gibisi projeler için toplanan paraların buhar olması, yeni konut projelerine yönelik kaygıları artırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.