Uzmanından yanlışsız ‘vitamin’ kullanımı uyarısı

Uzm. Dr. Sercan Cansaran, vitaminlerin bedende birçok vazifesi ve sağlıklı ömrün değerli bir kesimi olduğunu söyledi.

Cansaran, “Bazı vitaminler beden içerisinde sentezlenebilse de büyük çoğunluğunu dışardan besinler yoluyla almamız gerekmektedir. Vitaminlerin büyük kısmı bitkisel ve hayvansal besinlerde bulunur. Günümüzde dünyadaki nüfus artışı ve ekonomik şartlar nedeniyle süratli ve ucuz besin üretme gerekliliği ortaya çıkmış, bu da besin kalitesi ve içeriğinde eksilmelere neden olmuştur. Bunun sonucu olarak da insanlarda vitamin dayanağı alma eğilimi ortaya çıkmıştır. Bu elbet ki haklı bir eğilimdir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bir durum vardır; vitamin fazlalığı ve bu fazlalığın verebileceği ziyanlar. Bilhassa yağda çözünen vitaminlerde (A, D, E, K) bu ihtimal artmaktadır” diye konuştu.

VİTAMİNLER FAZLA ALINDIĞINDA OLUŞABİLECEK HASTALIKLAR

D vitamininin fazla alınmasının zehirlenmeye neden olabileceğini söz eden Uzm. Dr. Cansaran, şunları söyledi:

“Artmış D vitamini bedende kalsiyum fazlalığına, bu da kalp hastalıklarına ve böbrek taşlarına sebep olabilir. A vitamini ise fazla alındığı vakit ciltte yoğunlaşmaya, pullanmaya, baş içi basıncının artmasına, baş ağrısına ve görme sıkıntılarına neden olabilir. E vitamini fazlalığı kalp hastalıklarına, kanamalı inmeye, demansa, kansere eğilimli olmaya yol açabilir. C vitamini fazlalığı böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. K vitamini fazlalığı ise kan pıhtılaşması ile ilgili hastalıklara sebep olabilir. Kâfi ve istikrarlı bir beslenme ile bedenin vitamin gereksinimi çoğunlukla karşılanabilir.

Lakin gebelik ve yaşlılık üzere birtakım fizyolojik durumlarda, kimi çevresel faktörlerle, birtakım hastalıklar yahut ilaç tedavisi durumlarında vitamin gereksinimi artabilir. Bu durumlarda vitamin desteği elzemdir. Vitamin muhtaçlığını karşılamanın en kolay ve ülkü yolu; kişinin yaşı, yan hastalıkları, yaşadığı etraf, sosyoekonomik durumuna nazaran oluşturulmuş kâfi ve istikrarlı bir beslenme planıdır. Vitamin desteği muhtaçlığı düşünüldüğünde gerçek yaklaşım, tabibe yahut beslenme uzmanına başvurulmasıdır. Kan tetkikleri ile kişinin vitamin düzeyleri ölçtürülür. Buna nazaran vitamin dayanağına muhtaçlığı olup olmadığı ve muhtaçlığın ölçüsü belirlendikten sonra, çabucak her şeyde olduğu üzere fayda ziyan istikrarı gözetilerek vitamin desteği alınabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.