Uydu irtibatına sahip birinci telefon tanıtıldı

Donald Trump idaresinin koyduğu ambargolar yüzünden hayli sıkıntı durumda kalan ve Google lisansı iptal edilen Huawei, kan kaybetmeye devam ediyor.

Akıllı telefon satışlarında birinci beşin dışında kalan ve kendi vatanı Çin’de liderliğini kaybeden Huawei, Joe Biden devrinde de yaptırımlarla karşı karşıya kalmıştı.

Şirket, şimdilerde telefonlarına çeşitli özellikler ekleyerek tekrar müşteri potansiyelini artırmaya çalışıyor.

Huawei modellerinde uydu dönemi

AA’nın haberine nazaran Çinli telekomünikasyon donanımları üreticisi Huawei, uydu irtibatına imkan sağlayan yeni telefon serisi “Mate 50″yi tanıttı.

Etkinlikte “Mate 50” serisi yeni kuşak akıllı telefonların, Çin’in global konumlama hizmeti sağlayan Beidou uydu ağına bağlanarak pozisyon ve bildiri paylaşımı yapabileceği bildirildi.

Hücre sinyalinin bulunmadığı acil durumlarda uydu aracılığıyla bildiri ve pozisyon paylaşabilen Mate 50, uydu bağlantısına imkan sağladığı duyurulan birinci cep telefonu olma özelliği taşıyor.

iPhone’lara da gelecek

ABD’li akıllı telefon üreticisi Apple’ın, bu akşam düzenleyeceği yeni kuşak iPhone modellerine ait tanıtım etkinliğinde uydu kontağı içeren birtakım özellikleri açıklaması bekleniyor.

Uydu kontağı, telefonların çekmediği yerlerde, Dünya’nın yörüngesinde yer alan bağlantı uydularını kullanarak, hücresel irtibat olmadan kesintisiz irtibat kurulmasına imkan tanıyor.

Android telefonlara da geliyor

Öte yandan, Google’da Android, Chrome, Chrome OS, Play ve Fotoğraflar uygulamalarının Kıdemli Lider Yardımcısı olan Hiroshi Lockheimer, Twitter’dan yaptığı açıklamada uydu irtibat dayanağının bir sonraki Android sürümünde (Android 14) faal edileceğini duyurdu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.