Ülker, birinci yarı yıl finansallarını açıkladı

Ülker Bisküvi, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği açıklamada, yılın birinci yarı yıl cirosunun 11,9 milyar TL olduğunu duyurdu. Şirketin, Türkiye operasyonlarının ciro içindeki hissesi yüzde 60, ihracat ve yurt dışı operasyonlarının ciro içindeki hissesi ise yüzde 40 olarak gerçekleşti. Şirket, büyüme trendi, operasyonel karlılığını artırması, yurtdışı operasyonlarının katkısıyla 2022 yılının birinci yarısında 2,4 milyar TL faiz, amortisman ve vergi öncesi karlılığına ulaştı.

Sürdürülebilirlik, Ar-Ge ve dijitalleşme çalışmalarının çok değerli öncelikler olduğunu belirten Ülker CEO’su Mete Buyurgan, “Küresel piyasalardaki dalgalanmaları yakından takip ediyoruz. Güçlü, çevik ve proaktif risk yapımızla, geniş coğrafyalara yayılan iş gücümüz, faal stratejilerimiz ve başarılı idaremizle 2022’nin birinci yarısını 11,9 milyar TL ciroyla kapattık” dedi.

Türkiye’nin yanı sıra, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya pazarlarındaki durumların da güçlendirildiğine dikkat çeken Buyurgan kelamlarına şöyle devam etti:

“Suudi Arabistan’da ve Mısır’da bisküvide pazar başkanıyız. Kazakistan’da çikolatada pazar üçüncüsüyüz. Faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalarda istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. Bölgesel pazarlardaki pozisyonumuzu ve liderliğimizi çalışanlarımız, tüketicilerimiz ve tüm paydaşlarımıza katma bedel sağlayarak daha da geliştireceğiz. Öbür yandan, tüm dünyada süratle değişen trendleri takip ediyor, inovatif eserlerimizi tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz. Son 2 yılda Türkiye’de 150’nin üzerinde yeni eseri raflara taşıdık. Yeni eserlerimizin ciro içerisindeki hissesini geçmiş yıllara nazaran kıymetli ölçüde artırdık. Maksadımız, her vakit tüketicisini en yeterli anlayan ve trendlere öncülük eden başkan marka olmak.”

100’ÜN ÜZERİNDE ÜLKEYE İHRACAT

Ülker markalı eserlerin yanı sıra Godiva, McVitie’s, Flipz üzere küresel atıştırmalık markaların Türkiye’de üretilip dünyanın dört bir yanına gönderildiğini söyleyen Buyurgan, “Gebze, Topkapı, Silivri, Karaman ve Ankara’daki fabrikalarımızdaki üretimimizle Türkiye’yi küresel markalarımızın üretim üssü haline getirdik. Eserlerimizi “Made in Türkiye” etiketiyle tüketicilerimizle buluşturuyoruz.  100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.