UEFA Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi kümeleri yarın İstanbul’da belirlenecek

UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde 2022-2023 dönemi küme etabının kura çekimi yarın İstanbul’da yapılacak.

Avrupa futbolunun kulüp seviyesindeki en değerli ikinci ve üçüncü tertibi UEFA Avrupa Ligi ile UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde kümeler, Haliç Kongre Merkezi’nde çekilecek kurayla belirli olacak. Avrupa Ligi kurası saat 14.00, Avrupa Konferans Ligi kura çekimi ise saat 15.30’da başlayacak.

Trabzonspor’un yanı sıra play-off çeşidi birinci maçlarında Avusturya temsilcisi Austria Wien’i 2-0 yenen Fenerbahçe ve İsveç takımı Malmö’ye 3-1 kaybeden Demir Küme Sivasspor, rakiplerini elemeleri halinde Avrupa Ligi kümelerinde uğraş edecek. Fenerbahçe ve Demir Küme Sivasspor, elenmeleri durumunda da Avrupa Konferans Ligi kümelerine katılacak.

Avrupa Konferans Ligi’nde ise play-off’larda Belçika’nın Antwerp grubuyla 1-1 berabere kalan Medipol Başakşehir, çeşit atlaması durumunda kümelerde yer alacak.

TURNUVA FORMATLARI

Avrupa Ligi’nde 32 kadro, dörderli 8 kümede çaba edecek.

Torbaların, kulüplerin UEFA’daki sıralamasına nazaran belirleneceği kura çekiminde, birebir ülkenin grupları birbiriyle birebir kümede bulunamayacak. Küme birincileri direkt son 16 çeşidine yükselecek. Avrupa Ligi küme ikincileriyle UEFA Şampiyonlar Ligi kümelerini üçüncü sırada bitiren ekipler, son 16 çeşidine kalabilmek için play-off çeşidinde karşılaşacak.

Avrupa Konferans Ligi’nde de ekipler, dörderli 8 kümede yer alacak. Tıpkı ülke ekipleri, tıpkı kümede bulunamayacak. Küme birincileri, isimlerini direkt son 16 tipine yazdıracak. Kümelerini ikinci sırada tamamlayan kadrolar ise Avrupa Ligi’nin küme üçüncüleriyle Avrupa Konferans Ligi play-off’larında yer alarak son 16 tipine kalma uğraşı verecek.

İki turnuvada da küme maçları, 8 Eylül’de başlayıp 3 Kasım’da sona erecek. Son olarak Almanya takımı Eintracht Frankfurt’un müzesine götürdüğü Avrupa Ligi’nin finali, 31 Mayıs 2023’te Macaristan’ın başşehri Budapeşte’deki Puskas Arena’da oynanacak.

Geçen dönem birinci sefer düzenlenen ve İtalya temsilcisi Roma’nın kazandığı Avrupa Konferans Ligi’nin final maçı ise 7 Haziran 2023’te Çekya’nın başşehri Prag’da bulunan Eden Arena’da yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.