Tunus’tan ABD’ye ‘referandum’ yansısı: Açıklamaları kabul edilemez

Tunus Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Kays Said, ABD Kongresi‘nden bir heyet ve ABD Tunus Maslahatgüzarı Natasha Franceschi ile Kartaca Sarayı’nda görüştü.

Said, ABD heyetiyle görüşmesine, Tunus-ABD bağlantılarının tarihi sürecindeki dönüm noktalarına değinerek başladı.

Said, Tunus’un özgür, bağımsız ve hükümran bir ülke olduğunu söyleyerek, “Son periyotta kimi (ABD’li) yetkililerin Tunus ile ilgili açıklamaları hiçbir halde kabul edilemez” sözlerini kullandı.

‘REFERANDUM SÜRECİNDEN ÖTÜRÜ KAYGILIYIZ’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 28 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Tunus’ta düzenlenen 25 Temmuz anayasa referandumu sonuçlarını değerlendirmişti.

Blinken, “Tunus’ta 25 Temmuz’da yapılan anayasa referandumuna düşük seçmen iştiraki damgasını vurdu. Birçok Tunuslu tarafından, yeni anayasa taslağının hazırlanma sürecinin, gerçek tartışmaların kapsamını sınırladığına ve yeni anayasanın, Tunus’un demokrasisini zayıflatabileceği ve insan haklarıyla temel özgürlüklere saygıyı aşındırabileceğine dair tasalarını paylaşıyoruz” sözlerini kullanmıştı.

Tunus, Blinken’ın kelam konusu açıklamasından sonra 30 Temmuz’da ABD Maslahatgüzarı Franceschi’yi Dışişleri Bakanlığına çağırmış ve akabinde yapılan açıklamada ABD’nin tavrına ait “İçişlerimize yapılan kabul edilemez bir müdahaledir” denilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.