Tarihi Akdamar Kilisesi’ndeki ayine gelenlerden ayakbastı ve ulaşım parası alındı

85. Türkiye Ermeni Patriği Sahak Maşalyan’ın yönettiği ayin yaklaşık bir saat sürdü. Ayini Rahip Harutyun Damadayan yönetti. Alanın darlığı nedeniyle din adamlarının dışında kiliseye yalnızca 50 kişi alındı. Geniş güvenlik tedbirlerinin alındığı adaya gelenlerin ulaşımı teknelerle sağlandı. Kilise önündeki alanda içeriye giremeyenler için oturma alanları oluşturuldu ve ses sistemiyle ayin dışarıya yansıtıldı. İbadetlerini yerine getiren Ermeniler duygusal anlar yaşadı.

Ayinin akabinde açıklamalarda bulunan 85. Türkiye Ermeni Patriği Sahak Maşalyan, “Barış ve iyilik içinde bu yılki ibadetimizi gerçekleştirdik. Kolaylığı bize sağladıkları için yetkililere teşekkür ediyoruz. Umuyoruz bu tıp birliktelikler Türkiye ve Ermenistan ortasındaki bağların olumlu gelişmesine yardımcı olur. Nitekim bu coğrafyayı paylaşan halklarız. Bin yıllık ortak geçmişimiz var. Biz bugün iki dost halkın barış içinde yaşaması için, Kafkasların bir barış coğrafyasına dönüşmesi için duamızı ettik. İlah ülkemizi korusun. İlah insanlığı korusun” dedi. 

Önceki yıllarda yapılan ayin merasimine valilik ve belediye yetkilileri katılırken bu yıl katılmamaları dikkat çekti. Tekrar evvelki yıllarda ayin mühletince adaya yurttaşların taşınması ve giriş fiyatı alınmazken bu yıl ayakbastı ve ulaşım fiyatlarıyla birlikte toplam 95 TL alındı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.