Sudan, 1958 İsrail boykot yasasını yürürlükten kaldırmaya hazırlanıyor

Sudan, 1958 İsrail boykot yasasını yürürlükten kaldırmaya hazırlanıyor
Sudan, 1958 İsrail boykot yasasını yürürlükten kaldırmaya hazırlanıyor

ABD’nin Sudan’ı “terörü destekleyen ülkeler” listesinden çıkarmasının ardından, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Sudan’a ilk kez ziyaretini gerçekleştirmiş, Sudan ve ABD arasında İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik “İbrahim Anlaşmaları” (Abraham Accords) imzalanmıştı. Sudan Bakanlar Kurulu ise, bugün yapılan toplantıda İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde bir adım daha atarak, Sudan vatandaşlarının ve şirketlerinin İsrail ile diplomatik ve ticari ilişkilerini yasaklayan 1958 yasasını yürürlükten kaldırılması yönünde karar aldı.

Kararın yürürlüğe girebilmesi için Sudan’ın geçici yasama organı olarak hizmet veren Egemen Konseyin ve Bakanlar Kurulu’nun yapacağı ortak toplantıda onaylanması gerekiyor.

Sudan, 1958’de çıkardığı yasa ile Sudan vatandaşlarının ve şirketlerinin İsrail ile diplomatik ve ticari ilişkilerini ve İsrail mallarının doğrudan veya dolaylı ithalatını yasaklamıştı.

İsrail, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın aracılığı ile 42 yıl boyunca Mısır ve Ürdün ile sınırlı olan ilişkilerini normalleştirilme sürecine “İbrahim Anlaşmaları” (Abraham Accords) ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Sudan, Bahreyn ve Fas’ı eklemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*