Soyer “Tarım Mitingi”nde konuştu: “Sözler yalan söylemiyorsa biz bu seçimi kazanıyoruz”

Menemen Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitinge, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP ilçe belediye başkanları, CHP İzmir milletvekili adayları, partililer ve yurttaşlar katıldı.

Zeybek gösterisi ile başlayan mitingde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu seçim, sadece bir seçim değil. 100 yıl önce atalarımız, çok önemli bir eşiği aştılar. Bu topraklarda yaşayan bizleri cumhuriyetle buluşturdular. O eşik, yüzyıl önce aşıldı. Şimdi bir başka eşiği aşmak mecburiyetindeyiz. O eşiğin üç etabı var; adalet, ferah, refah. Nedir bunlar? Ferah, özgürlük demek, huzur demek. Bilim insanları bir deney yapmış. Pireleri bir kavanoza koymuşlar. Pireler, bildiğiniz gibi çok sıçrarlar. Onlar da sıçrayıp sıçrayıp kavanozun kapağına çarpmışlar, inmişler. Kavanozun kapağını açtıklarında, pireler yine o kadar sıçrıyormuş. Balıklar yine aynı şekilde bir akvaryumun içinde döner durur ya… Küçük akvaryuma alın, yine küçük akvaryumun sınırları içinde dönerler. Sevgili gençler; siz ne piresiniz ne balıksınız. Siz bu toprakların kadim kültürünün özgür, ilim, irfan sahip gençlerisiniz. Sizi bugüne kadar bastırdılar, sıktılar, artık yeter. Bütün özgürlüklere layıksınız, bu topraklarda özgürce yaşayacaksınız” dedi.

“BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜ GENÇLERLE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Konuşmasında “İkinci yüzyıla giderken aşmamız gereken eşik, demokrasi eşiğidir” vurgusu yapan Soyer, şunları söyledi:

“Bu demokrasi eşiğini aşacak olan sizsiniz gençler. Hep söylüyorum, Genel Başkan’ımıza da söyledim. Ben 78, Genel Başkan’ımız 68 kuşağı. Cumhuriyet eşiğini aşanlar, 1923 kuşağıydı. Demokrasi eşiğini aşacak kuşak da 2023 kuşağıdır. Bu, sizin çocuklarınıza, torunlarınıza bırakacağınız en güzel miras. Biz, bu büyük dönüşümü gençlerle beraber bu topraklarda gerçekleştireceğiz. Çünkü hiçbiriniz bu yoksulluğu, bu sefaleti hak etmiyorsunuz. Göreceksiniz, 15 Mayıs sabahı halkın iktidarına uyanacağız. Bu seçimi kazanıyoruz. Çok heyecanlıyız, çok az kaldı. Bu seçimi kazanacağız. Bu, refah ile yoksulluk arasında bir seçim olacak. Demokrasi ve tek adam rejimi arasında seçim yapacağız. Biz, demokrasiyi seçeceğiz. Bunu biliyorum. Nereden biliyorum? Gözler yalan söylemiyorsa, sözler yalan söylemiyorsa biz bu seçimi kazanıyoruz. Bu ülkede bir şey değişecek, her şey değişecek.”

Miting, CHP İzmir milletvekili adaylarının tanıtımı ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir