Son dakika haberi: Harita üzerinde son durumu paylaştı! Koca: İstanbul’da salgın tırmandı

Son dakika haberi: Harita üzerinde son durumu paylaştı! Koca: İstanbul'da salgın tırmandı
Son dakika haberi: Harita üzerinde son durumu paylaştı! Koca: İstanbul'da salgın tırmandı

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle;

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun Ankara dışında toplanması sıradan değildir. 3 gün önce İstanbul’da vaka sayılarının Türkiye’nin %40’ına ulaştığını açıkladım. Hekim ve hemşirelerden ambulans şoförlerimize kadar bütün sağlık çalışanları teyakkuzdayız.

5f99a609214ed82180c7f2d7

Son 7 günde ortalama vaka artışı geçen ayın ortalamasından %85 fazladır. Oran 16.5 milyon nüfusla birlikte düşünüldüğünde korkutucudur. Artış İstanbul’a gidiş-gelişlerin fazla olduğu şehirlerde de yüksektir. Balıkesir ve Tekirdağ’da %95, Düzce ve Bilecik’te %99 …. Sadece sayılan iller değil, tüm Türkiye İstanbul’un temaslısıdır.

5f99a371214ed82180c7f2cd

Gelişme salgınla mücadelede 83 milyonu ilgilendirmektedir. İstanbul’da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır.

Bu duruma neler yol açtı? İstanbul dünyanın en kalabalık kenteleri arasında 14. sırada. Mesafe kuralına uymayı zorlaştıran bir şeyi iç içe yaşıyoruz. Virüsün yayılmasına çok elverişli hayat şartlarına sahibiz. Kışı burada geçirmek üzere yoğun dönüşler oldu.

“İSTANBUL’DA SALGIN HIZLA TIRMANDI”

Kurallara uyumun azalmasıyla birlikte İstanbul’da salgın hızla tırmandı.

Karşılaştığımız ve tüm ülkeyi riske atacak durumun tarifi budur. Salgınla savaşta disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var.
Kurallara uyabilmek için baş etmekte en çok zorlandığımız engel kalabalıktır. Sosyal mesafe kuralının uygulanabilir hale gelmesi pek çok durumda şartların iyileştirilmesine bağlıdır. Geçtiğimiz 6 gün boyunca bu konuda çalıştık.

Sorun teşkil eden konuları ele aldık. Toplu taşıma, pazar yerleri, alışveriş ortamları ve çeşitli kent ortamlarında kurallara uyulması için planlamaya gidilmesin

“TOPLU TAŞIMA, PAZAR YERLERİ, ALIŞVERİŞ ORTAMLARI…”

Toplu taşıma, pazar yerleri, alışveriş ortamları ve çeşitli kent ortamlarında kurallara uyulması için planlamaya gidilmesini istedik.

Toplu taşımaya ek seferler konması, kamu kurumlarında OSB’ler dahil özel sektörde iş saatlerini yine sosyal hareketlilik temasını azaltacak şekilde yeniden düzenlenmesi ele alınan konular arasındadır.

Sosyal mesafenin korunamadığı toplu ulaşım en büyük risk kaynaklarındandır. Hareketlilik şu an olduğu gibi devam ederse bu durumda artış 1’ken 2, 2’yken 4 şeklinde olmayacak, 1’ken 3, 3’ken 9 şeklinde tam bir tırmanış olacak. Çünkü virüs bir kişiden ortalama 3 kişiye bulaşıyor.

Çözüm artışın nedenini kontrol altına almaktır. Hareketliliği azaltmaktır.

Virüs 1 kişiden ortalama 3 kişiye ulaşıyorsa biz de hareketi ve teması 3’te 1’ine indireceğiz.

Dışarı çıktığımızda 3 yere uğruyorsak bunu 1’e indireceğiz. Günde 3 kişiyle görüyorsak 1 kişiyle görüşeceğiz. İsteğim, hareketi ve teması 3’te 1’ine indirmenizdir.

Kendimizi disipline sokalım. Sonsuza kadar değil, salgını kontrol altına alana kadar.

Dışarıya 3 kere çıkmak yerine 1 kere çıkın derken hayatınıza sınırlama getirmenizi talep ettiğimin farkındayım.

Eğer maske, mesafe, temizlik kuralına uymaya çalışmazsanız, hareketliliği azaltmaya çalışmazsanız sağlık çalışanlarımız yasal hakları olan izinlerini uzun süre kullanamayacak. Hareketliliği ve teması azaltın. Dışarı çıkmanız halinde tedbirden taviz vermeyin.

“ESNEK MESAİ SİSTEMİNE GEÇİŞ İÇİN ELİNİZDEN GELENİ YAPIN”

İşverenlere sesleniyorum: esnek mesai sistemine geçiş için elinizden geleni yapın. Şartlarınız uygunsa vardiyalı çalışma sistemini tercih edin.

Vardiya sisteminde risk azalır. Salgınla savaş, tek başına kurumların gücü veya hastanelerle kazanılamaz.

Mecburiyetiniz yoksa dışarı çıkmayın. Zorunlu olmayan ziyaretlerden kaçının. Hastalığa yakalanmayı göze alacağınız ziyaretleri yapın. Zorunlu olmayan seyahatleri yapın. Kalabalık ortama girecekseniz bunun hastalığa yakalanmaya değip değmeyeceğini düşünün.

Maskenizi çıkarmayın. Sosyal mesafe kuralına uymak mümkünden kurala uyun. Uymuyorsanız hastalığı göz ardı edecek kadar güçlü bir sebebiniz olmalıdır.

Testi pozitif çıkanlar temaslılarını filyasyon ekiplerine eksiksiz bildirsin. Zorunlu olmadıkça akrabalarla bir araya gelmeyin. Zorunlu olmayan kutlama ve törenleri erteleyin.

Sağlık sisteminde sistemin tıkanmasına yol açacak bir sorunumuz yok. Sağlık ordumuzla riske karşı organize olduk.

“KOVİD-19 SADECE KİŞİLERİN DEĞİL TOPLUMLARIN MARUZ KALDIĞI BİR HASTALIKTIR”

Her kapasitenin sonuçta bir sınırı vardır. Bu sınırı zorlamamak, tedbirleri uygulamanıza bağlıdır. Tedbirler hayattan mahrum kalmak anlamına gelmiyor. Hayatı mantıklı şekilde yönetmek anlamına geliyor. Mevcut şartlara karşı hareketliliği 3’te 1’e indirmektir. Biliyoruz ki Kovid-19 sadece kişilerin değil, toplumların maruz kaldığı bir hastalıktır.

Sağduyunuza güveniyoruz. İstanbul tüm yönetim brimleriyle harekete geçmiştir. Kararlı bir şekilde bizimle beraber olursanız salgını geriletmeyi başaracağız.

Başta İçişleri Bakanlığımız ve teşkilatımız olmak üzere, Sayın Valimiz ve yerel yöneticilere teşekkür ediyorum.

Bu gece Mevlid Kandili, kandilinizi tebrik ediyorum. Yarın Cumhuriyet’i kuruyoruz, kutlu olsun.

SORU – CEVAP

Özellikle son dönem bahsettiğim şekliyle Türkiye’nin ortalama vaka sayısının %40’ının İstanbul’da olduğunu söylemiştim ve her geçen gün ağır hasta sayımızın arttığını da biliyoruz. İstanbul’da bildiğiniz gibi sağlık altyapımız çok güçlü. Ciddi bir yatak kapasitemiz söz konusu. Özellikle son dönem 7 bine yakın yatak ilave söz konusu oldu. Yeni hastaneler devreye girdi.

“İSTANBUL’DA YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 66”

Şu dönemde bu anlamda bir sorun olmadığını söyleyebilirim. İstanbul’da toplam yatak sayımız 48 bine yakın, yoğun bakım yatak sayımız ise 9 bine yakın. Şu an İstanbul’da servis yatak doluluk oranımız %55. Yoğun bakım doluluk oranımız ise %66. Bu erişkin yoğun bakım yatakları. Solunum cihazları için dolunum oranı ise %33.

9 binin %34’ü şu an boş. Yani 3 bin yatağın boş olduğunu söyleyebilirim. Hem üniversite hastanelerimizle, hem vakıf hastanelerimizle, hem de özel sektörle görüşmeler yaptık. Özel sektör bundan sonraki süreçte özellikle %25’ini ayırmak şeklinde bir yaklaşım oldu. Ama bu vaka sayısının 2 veya 3 katına çıkması durumunda farklı tablolar karşımıza çıkabilir. Salgın sadece sağlık bakanlığının çözebileceği bir sorun değil.

Kamu kurumları olarak, devlet olarak, bakanlıklar olarak üzerimize düşeni yaptığımızı ve yapmaya çalıştığımızı ifade etmek istiyorum. Vatandaşımızın da maske, mesafe ve temizlik noktasında çok hassasiyet göstermemiz, kalabalık ortamlara karışmamamız, eve de misafir almadan bu dönemde teması azaltan bir yaklaşım içerisinde olmayı önemle istiyoruz.

5f99a6ac214ed82180c7f2db

İSTANBUL’DA KISITLAMA OLACAK MI?

Özellikle partiler anlamında, gece 12’den sonra müzikli ortamların yasaklandığını biliyoruz. Bunun daha erken saatlere çekilmesiyle ilgili Bilim Kurulu’nun bir önerisi oldu. Önümüzdeki günler bu doğrultusunda İçişleri Bakanlığımız bir öneri yapmış olur. 

İMAMOĞLU’NUN TOPLANTIYA DAVET EDİLMEDİĞİ İDDİASI

Bu toplantı bir pandemi toplantısı değildi. Bu toplantı bir İl Hıfzısıhha Kurulu toplantısı da değildi. Bu toplantı, sağlık teşkilatımızla ilçe sağlık müdürlerimizin ve başhekimlerimizin katıldığı İstanbul’un durumunu, hastane kapasitelerini ve filyasyonu değerlendirme toplantısıydı.

Bu 1 hafta boyunca İstanbul’da olmam nedeniyle devamında yerel yöneticiler dahil, üniversiteler dahil olmak üzere birtakım toplantıları da yapmak üzere de plan yapılmıştı.

İstanbul’da ilçe, belediye başkanlarıyla görüşüp büyükşehir Belediye Başkanı’yla görüşmeme durumu olabilir mi?

Büyükşehir Belediye Başkanımız bu arada bir rahatsızlığı oldu. Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

AŞI ÇALIŞMALARI

16 yerli aşımızın çalışması devam ediyor. Bu aşılardan faz çalışmasına, insan çalışmasına çok yakın olan 3 tane aşı olduğunu daha önce söylemiştim. Bugün özellikle bizim ida dediğimiz deneysel araştırma laboratuvarımızı da bugün ziyaret ettim. Bu aşıların çalışmalarının yapıldığı bir yer. Hafta sonu için sterilize ve standardizasyon çalışmaları bitecek 1 aşı için. İstenen şekilde tamamlanırsa gelecek hafta muhtemelen ilk insan uygulamaları başlayabilir. Ama ondan önce 5 gün karantinaya alım süreci var ve bununla ilgili muhtemelen gelecek haftaya karantinaya alım süreciyle birlikte ilk insan uygulaması başlayacak.

Yurt dışından faz-3 çalışması yapılan iki aşı var. Serhat Hocam yakından takip ediyor. Ben genel olarak söyleyebilirim ki şu ana dek ciddi bir yan etki yok. Muhtemelen kasım sonunda bağışıklıkla ilgili bir bilgimiz olur.

Aralık ayında virülansı azaltılmış olan Çin aşısıyla ilgili eğer istediğimiz şekilde sonuç alınırsa 5 milyon aşı uygulanmış olacak.

Bizim aşımız da muhtemelen nisan ayı itibarıyla devreye girer diye düşünüyoruz her şey normal giderse. O zaman dek en az 3-4 aşının devreye gireceğini tahmin ediyorum.

Serhat Hoca: 3-4 hafta önce başladı Çin aşısının çalışmaları. Önce sağlık personelinde başlandı. 500’ü geçti aşılanan kişi sayısı. Bu aşı dünyanın değişik ülkelerinde faz-3 çalışmaları devam ediyordu. Brezilya’da da önemli bir sorun yok. (Pfizer aşısı) Onda rakam daha kısıtlı. Planlandığı gibi gidiyor. Yıl sonuna doğru birkaç aşı için erken ruhsatlanma olacak gibi duruyor.

SEYAHAT KISITLAMASI OLACAK MI?

Şu an böyle bir kısıtlama düşünmüyoruz. Özellikle alınması ve uyulması gereken tedbirlere uyum gösterme noktasında bir kararlılık içerisinde olursa biz bunun üstesinden geliriz. Bunu 1.5 ay öncesinde Antep’te, Diyarbakır’da, Urfa’da, Mardin’de, Batman’da, Ankara’da yükselmişti. Benzer tedbirleri alarak sonuç aldık. Ankara bu tedbirlerle geriledi.

GRİP AŞISI

Grip aşısında bildiğiniz gibi bir sonraki yılın aşısı 1 yıl önceden sipariş edilir. Dünyada aşı arzı yüzde 20 arttı. Herkesin aşı yaptırabilirliği mümkün olamaz. Biz de ise 1 milyon 350 bin doz aşı sipariş etmiştik. Bazı ülkelerin daha fazla sipariş ettiği söylenir. İngiltere 30 milyon bu yıl temin etti, geçen yıl 25 milyondu. Oran olarak yüzde 20. Biz geçen yıllarda eczanelerden serbest ücretsiz grip aşısı temin etmemize rağmen 1 milyonun üstündeydi. 5 milyon, 10 milyon değildi. Biz 2.2 milyonu temin ettik, 3-3,5 milyonu temin etmeye çalışıyoruz. İki katı fazlasını temin ettik.

PROF. DR. ATEŞ KARA: Grip aşısının üretimi genellikle Eylül- Ekim ayında yapılır. Aralık ve Ocak ayında da hangi grip suçlarının olacağı belirlenir. Ocak ayı gibi mümkün olursa erken olmuyorsa Şubat ayı gibi o suçlar üretici firmalara teslim edilir. Geçen sene ve bu sene bir gecikme oldu. Geçen sene planlama yapılırken ülkelerin kullanımına göre ayarlama yapıldı. Türkiye’nin kullanımı 1 milyon 300 bin doz civarında. Bu üretim döneminde Mart ayında dağıtıldıktan sonra Kovid’in Çin’de erken başlamış olmasına rağmen böyle bir seyir göstermesi beklenmediği için hiçbir ülkede ilk etapta çok yüksek istemeye geçilmedi. Ancak bu Nisan ayı gibi talep edildi. Aşının üretimi bu sene Eylül ayında tamamlanıp dağıtıldı. Dağıtım şöyle oluyor her ülkeye kendi istediği kapasitenin belli kısmı belli dönemlerde geliyor. Türkiye’ye ilk gelen aşı dozu aşağı yukarı 300 ila 320 bin miktarında gelebileceği söylenmişti. Böyle olunca sizin bir planlama yapmanız gerekiyor. Öncelikli olarak aşılanması gerekenler. Böyle bir dönemde de ilk yapılan değerlendirme şöyle yapıldı. Hastalığın karşılaşma riski, hastalığı aldığı zaman ağır geçirme ihtimali ve kayıp olma ihtimali artı Kovid olursa bunlarla beraber değerlendirilerek şöyle bir plan yapıldı. Çok çok yüksek riskliler ilk etapta belirlendi. Sonrasında bu yeni dozlar geldikçe çok çok yüksek risklilerden, çok yüksek risklilere doğru gidecek. Türkiye’de gribin aktivitesi tek tük başlamakla beraber asıl yoğunluğu Aralık ayında olduğu için Kasım ayının sonuna kadar aşının uygulanma şansı da var. Çok haklısınız yaş birinci faktör, artı bir hastalık bu hastalık ilk etapta kalp hastalığı olabilir ama tek başına kalp hastalığı mı ağırdır yanında böbrek hastalığı olan mı? Ancak değerlendirmeler böyle olabildi. Bir sonraki basamakta o riskin aşağıya doğru inmesi olacak. O nedenle böyle bir önceliklendirme zorunlu olarak yapıldı.

İSTANBUL’DA RİSKLİ İLÇELER HANGİLERİ?

Son 1 hafta içerisinde vaka artış oranı %62. Birkaç ilçeyi söyleyeyim: Büyükçekmece %123, Sarıyer %120, Bakırköy %104, Beylikdüzü %104, Bayrampaşa %99, Şişli %98… İlçelerde %29’a kadar artışın özellikle son 1 haftalık artış hızından bahsediyorum. Türkiye’deki hasta sayısının %40’a yakını İstanbul’da. Ağır hasta sayısı ise %30 civarında.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*