Seçime imtihan ayarı gelebilir

Muhalefetin ısrarlarına karşın, seçimlerin vaktinde yapılması konusunda taviz vermeyen AK Parti cephesinde, seçimlerin bir ay erkene alınarak 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılmasına yönelik görüşler tartışmaya açıldı.

Seçim Kanunu’na nazaran, bir evvelki seçimin yapıldığı tarihten itibaren 5 yılın dolmasından evvelki son Pazar günü seçimlerin yapılması gerekiyor. Bu durumda, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimler dikkate alındığında yasa uyarınca beş yıl sonraki seçimler 18 Haziran 2023 tarihinde gerçekleşecek. Lakin bu tarih Meclis kararı ile daha erkene çekilebiliyor. AK Parti’de bugüne kadar seçimlerin 18 Haziran’da yapılacağına dair değerlendirmeler yapılıyordu. Lakin son günlerde, bu tarihin bir ay erkene çekilerek seçim tarihinin 14 Mayıs 2023 olarak belirlenebileceği söz ediliyor.

‘YETER! KELAM MİLLETİNDİR!’

14 Mayıs tarihinin, merhum Adnan Menderes’in liderliğinde Demokrat Parti’nin ‘Yeter! Kelam Milletindir!’ sloganı ile iktidara geldiği güne atıf yapılarak seçildiği belirtiliyor. AK Parti’de ve hükûmette yapılan değerlendirmelerde, haziran ayında üniversiteye giriş ve öbür imtihanlarla çakışması ihtimali sebebiyle, seçimlerin mayıs ayına çekilmesinin daha yanlışsız olacağı vurgulanıyor. Ayrıyeten nisan sonundaki Ramazan Bayramı’ndan iki hafta sonra yapılacak bir seçimin psikolojisinin toplumda olumlu yansımalarının olacağına dikkat çekiliyor.

İKİNCİ ÇEŞİT HESAPLARI

Öte yandan, AK Parti’de seçim için öne çıkan 14 Mayıs tarihinin cumhurbaşkanlığı seçimine ait ikinci cins ihtimalinin de dikkate alınarak gündeme getirildiği söz ediliyor.

Seçimlerin 18 Haziran’da yapılması durumunda, ikinci çeşit seçimler, anayasaya nazaran iki hafta sonra yapılacak ve temmuz ayına sarkmış olacak. AK Parti kaynakları, temmuz ayı prestijiyle tatil döneminin başlayacağı, büyükşehirlerden Anadolu’ya ve yazlık yerlere gidişlerin artacağı, bu nedenle sandığa iştirakin düşebileceğini pahalandırıyor.

14 Mayıs’ta yapılacak bir seçimin ise ikinci tipinin mayıs sonuna denk geleceği, bu tarihte şimdi tatil dönemi başlamayacağı için, seçime iştirak konusunda bir olumsuzluk yaşanmayacağı görüşü lisana getiriliyor.

KAYNAK: TÜRKİYE / YÜCEL KAYAOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.