Rusya’dan vazgeçip Türkiye’yi seçtiler! 2 milyar dolarlık dev atılım

Yaptığı ihracatla dünya sıralamasında 10’uncu sırada yer alan Türkiye çelik kesimi, yıla da düzgün başlangıç yaptığını açıklayan Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Lideri Adnan Aslan, çelik ihracatında yükseliş devrinin bittiğini söyledi.

Dünya Gazetesi’ne konuşan Aslan, “Dünyanın değerli çelik üreticileri olan Rusya ve Ukrayna’nın savaşta olması Türkiye’ye ayrıcalık kazandırdı. Bilhassa Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle başta Avrupalı firmalar alımlarını Türkiye’ye kaydırdı. Bu gelişmeler ihracat sayılarına da yansıdı” diye konuştu.

TONAJ VE FİYATTA DÜŞÜŞ BAŞLAYACAK

Yılın birinci 6 ayında bir evvelki periyoda nazaran yüzde 30 yükseliş kaydeden çelik kesiminin, yılın birinci yarısını 11,9 milyar dolarla kapattığı bilgisini veren Aslan, çelik ihracatında tonaj ve fiyatta düşüşün başlayacağını söyledi.

Sektördeki gelişmeleri kıymetlendiren Aslan şunları söyledi:

“Beşinci aya kadar her şey uygun gidiyordu. Bu aydan sonra sakinlik başladı. Talep de olmayınca hammadde fiyatları çok süratli düştü. Hurda fiyatları haziran ayında 650 dolardan 330 dolara düştü. Temmuz ayında da ithal hurda fiyatı 400 dolara çıktı. Aslında biz yıl sonu itibariyle düşüş bekliyorduk lakin değerli üretici ülkelerden Rusya-Ukrayna savaşı çıkınca yılın birinci 6 ayında da yükselişimiz sürdü. Bilhassa mart, nisan ve mayıs ayında ihracatımız önemli biçimde arttı. Temmuz ayından itibaren hem tonaj ve hem de fiyat olarak düşüş bekliyoruz.”

ÇİN’DEKİ GELİŞMELER BÖLÜMÜN GİDİŞATINI BELİRLİYOR

Çin’in Kovid-19 tedbirlerini katı olarak uygulaması ve emlak krizinin kesimi olumsuz etkilediğine dikkat çeken Aslan, “İnşaat bölümünde önemli bir yavaşlama var. Son 1 ayda 4 lokal banka iflas müracaatında bulunmuş. Konut kredileri alan Çinli vatandaşlar bankalara ödemelerini yapmıyor. Çin’deki durumlar bölümümüz için gösterge niteliğinde. Şangay borsasındaki çelik fiyatları dünya piyasasında hem hammaddeyi domine ediyor hem de son mamulü domine diyor. Çin’deki fiyatların düşmesi münasebet gösterilerek bizden fiyat düşürmemiz isteniyor” diye konuştu.

6 MİLYON TON EK KAPASİTE

Sektördeki global sakinliğe karşın yatırımların arttığının altını çizen Adnan Aslan, ithal ikame olan eserlerde yatırımların sürat kazandığını belirti. Bilhassa yassı eserde yatırım atağının olduğunu kaydeden Aslan, yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Birkaç firmamız sıcak ve soğuk yassı üretimine başlayacak. Tosyalı, Çolakoğlu, Habaş 2023 yılının sonuna kadar 5,5-6 milyon ton ek kapasite kuracak. Tosyalı İskenderun Sarızeki bölgesinde yeni bir yatırım yapacak. Bu firmalarımızın yatırım fiyatı yaklaşık 2 milyar dolar meblağında olacak. Türkiye’deki büyüme düzgün. 22-24 milyon ton ortası ihracat var. Üretim sıvı çelikte 35 milyon ton, kesin mamul üretiminde 40 milyon ton. Yassı sıcak ithalatımız ise 8 milyon tonlarda. Bu eseri boru, makine dalı alıyor. Yassı soğuğu da beyaz eşya ve otomotiv bölümleri alıyor. Bu yatırımlar ikame için yapıldı. İthalatımızı değerli düzeyde azaltacak.”

“AB, KOTALARI KALDIRIRSA İHRACATTA UÇARIZ”

AB’nin üye olmayan çelik üreticisi ülkelere uyguladığı çeyreklik kotalarla hakkında açıklamada bulunan Aslan, “Kotaların artmasını istiyoruz fakat artırmıyorlar. İkinci çeyrekteki kotada ‘diğer ülkeler’ kümesi kâfi mamul sağlayamayınca öbür ülkelere yüzde 7-8’lik hissesi bölüştürdüler. Bu nedenle bizim de tonajımız arttı. Üçüncü çeyrekteki kotamızda çubuk kümesindeki kotamızı bir günde tamamladık. Üç aylık kotayı bir günde doldurduk. Kota olmasa AB pazarında uçarız” diye konuştu.

RUSLAR, ÖTEKİ ÜLKELER FİRMA KURARAK REKABETİ ZORLAŞTIRDI

Güney Amerika, ABD, Kanada ve Avrupa’ya ihracatın çok güzel olduğunu vurgulayan Adnan Aslan, Yemen pazarında da stabil bir halde büyüdüklerini aktarıyor. Umman, Katar, Suudi Arabistan’ın Yemen pazarına girmek için çalışanlarını bu ülkeye gönderdiğini tabir eden Aslan, “Yemen bizim stabil pazarımız. Her ay 150-200 bin tonluk eser satıyoruz. Bu pazara bizim dışımızda İran da ihracat yapıyor. Körfez ülkelerinin bu çıkışı bu pazardaki rekabeti önemli biçimde artıracak. Öteki yandan Rus firmaların yaptığı uygulamalar da rekabeti zorlaştırıyor. Bu firmaların oligark sahipleri Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ve Kolombiya’da oburlarının ismine şirket kurdular. Bu formda ambargoya takılmıyorlar. Bilhassa Ablynx ve Severstal firmaları çok agresif fiyatlar veriyor. Bu firmalarla rekabet edebilmek için fiyatları indirmek durumunda kalıyoruz” dedi.

KAYNAK: DÜNYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.