Rusya ve Ukrayna arasında yeni cephe açan kanlı suikastın arkasındaki isim! Temmuzda ülkeye girmiş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in akıl hocası olarak bilinen Rusya‘nın en önemli siyaset uzamanlarından nı Alexander Dugin’imn kızı Darya Dugina, 20 Ağustos tarihinde aracına bomba konularak babasının gözleri önünde öldürüldü. Olayla ilgili soruşturma sonucu araca patlayıcı cihazın yerleştirildiği ve araç seyir halindeyken patlatıldığı belirtildi. Öte yandan arabanın Aleksandr Dugin’e ait olduğu ifade edildi.

Aleksandr Dugin

SUİKASTI RUSYA ULUSAL CUMHURİYET ORDUSU ÖRGÜTÜ ÜSTLENDİ

Darya Dugina

FSB: CİNAYETİN ARKASINDAKİ KİŞİ NATALYA VOYK

Rusya Federal Güvenlik Servisi ise cinayetin detaylarına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada “Suçun Ukrayna özel servisleri tarafından hazırlanıp işlendiği tespit edildi. Öldürme planı, 1979 doğumlu Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk tarafından gerçekleştirildi. Vovk, 12 yaşındaki kızıyla 23 Temmuz’da Rusya’ya gelerek bilgi toplamak için Dugina’nın yaşadığı evde daire kiraladı” ifadelerine yer verildi.

Natalya Vovk

SALDIRIDAN SONRA ESTONYA’YA KAÇTI

Vovk’un Dugina’yı arabayla takip ettiği belirtilen açıklamada, “Vovk, saldırıdan sonra kızıyla birlikte Rusya’nın Pskov bölgesi üzerinden Estonya’ya kaçtı. Vovk, Rusya’ya giriş yaparken Donetsk Halk Cumhuriyeti plakası, Moskova’da Kazakistan plakası, ülke çıkışında ise Ukrayna plakası kullandı.” denildi.

Açıklamada, olayla ilgili belgelerin Rusya Soruşturma Komitesi’ne teslim edildiği aktarıldı.

Natalya Vovk

Natalya Vovk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.