Pülümür ve Munzur Vadisi’nde ormana giriş yasağı getirildi

Dersim’de orman yangınlarıyla uğraş gerekçesiyle 4 aylık yasak getirildi. Valilikten yapılan açıklamada, kent sonları içerisindeki ormanlarda ateş yakılmasının yasak olduğu belirtilerek, 15 Haziran ile 31 Ekim tarihleri ortasında Pülümür ve Munzur vadilerindeki ormanlık bölgelere, oralarda yaşayan köylüler dışında giriş çıkışın yasaklandığı duyuruldu.

Açıklamada şöyle denildi: “Pülümür ve Munzur vadilerinde ateşli, ateşsiz piknik yapmak, kamp yapmak, çadır kurmak yasaktır. Mahalli köylülerin işi gereği ormana giriş ve çıkışları dışında müsaadesiz olarak ormanlara giriş ve çıkış yasaklanmıştır. Köy muhtarları, köy bekçileri vasıtasıyla gerekli gözetmeler yaptırılarak kuşkulu şahısların tespiti halinde derhal güvenlik güçlerine ve orman teşkilatına haber vereceklerdir.”

Geçen ağustos ayında Dersim’de bulunan ve Türkiye’de alan bakımından en büyük ikinci ulusal park olan Munzur Vadisi Ulusal Parkı ve birçok noktada orman yangınları çıkmıştı. Yangına müdahale yetersiz kalırken, Dersim Belediyesi ve köylülerin gayretleri da engellenmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.