Polisi şehit eden sanığa müebbet mahpus

Bursa’da hengame ihbarı üzerine olay yerine giden gruptaki polis memurunu şehit eden sanık tekrar yargılandığı davada müebbet mahpus cezası aldı.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu cinayet sanığı Murat Dağkoçak (29), tutuksuz yargılanan 4 sanıktan 3’ü ile taraf avukatları katıldı.

Dağkoçak savunmasında, soruşturma basamağında verdiği tabirleri kabul etmediğini belirtti. Cinayet zanlısı tabirinde, “Benim tek cürmüm yanlış vakitte yanlış yerde bulunmaktan ibarettir. Ben silahı elime dahi almadım. Sorgu yargıcına de olay günü korktuğum için silahı elime alıp ateş ettiğim istikametinde temelsiz beyanda bulundum. Ben o beyanda bulunduğumda olayların bu kademeye geleceğini de düşünmemiştim. Hatasızım, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Diğer sanıkların da dinlenmesinin akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, Murat Dağkoçak’a “yerine getirdiği kamu misyonu nedeniyle taammüden adam öldürme” hatasından verdiği ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasını, takdiri indirimle müebbet mahpusa çevirdi.

Ayrıca Dağkoçak, takımdaki başka polis memuruna yönelik “öldürmeye teşebbüs”, “görevi yaptırmamak için direnme” ve “hakaret” cürümlerinden 15 yıl 3 ay 10 gün mahpusa mahkum edildi.

Polise karşı cebir yahut tehdit kullanarak pürüz olmaya çalıştıkları gerekçesiyle tutuksuz sanıklardan T.B. ve S.D.’yi 1 yıl 4 ay 20’şer gün mahpus cezasına çarptıran mahkeme heyeti, birinci yargılamada ceza verilen sanıklardan İ.D. ve M.Y. hakkında kararın açıklanmasının geri bırakılması kararlaştırıldığı için tekrar karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

OLAYIN GEÇMİŞİ VE DAVA SÜRECİ

Yıldırım ilçesi Yavuz Selim Mahallesi’nde 3 Aralık 2019’da iki aile ortasında yaşanan hengame ihbarı üzerine olay yerine giden gruptaki polislerden Alaattin Özdemir (44), belindeki tabancasını gasp eden Murat Dağkoçak tarafından açılan ateşle başından yaralanmış, kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit olmuştu.

Gözaltına alınan 5 şüpheliden Dağkoçak tutuklanmış, S.D., İ.D., T.B. ve M.Y. isimli denetim koşuluyla hür bırakılmıştı. Murat Dağkoçak hakkında ağırlaştırılmış müebbet, öteki 4 sanık için ise 4’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Mahkeme heyeti, Dağkoçak’a “yerine getirdiği kamu vazifesi nedeniyle taammüden adam öldürmek” kabahatinden müebbet, başka polis memuruna karşı “öldürmeye teşebbüs”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “hakaret” cürümlerinden da 16 yıl 9 ay 22 gün mahpus cezası vermişti. Heyet ayrıyeten polise karşı cebir yahut tehdit kullanarak mahzur olmaya çalıştıkları gerekçesiyle tutuksuz öbür 4 sanığın 1 yıl 4 ay 22’şer gün mahpusla cezalandırılmasına hükmetmişti.

Bu bireylerden İ.D. ve M.Y. hakkında kararın açıklanmasının geri bırakılması, S.D.’nin cezasının ise ertelenmesi kararlaştırılmıştı. Birinci derece mahkemesinin kararını pahalandıran Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, sanık için akıl sıhhati raporu alınmaması ve sanıklara farklı avukat atanmadığı gerekçesiyle kararı bozmuştu. İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.