Murat Ongun bu sözlerle paylaştı: Kim bu silahlı kişi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun, Üsküdar’da yıkımı devam eden kaçak yapılara ilişkin bir video paylaştı. Murat Ongun, kafenin çatı katına çıkan silahlı bir kişiyi kayda aldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın koruma altına alarak İBB’nin yıkmasını engellediği Üsküdar Salacak Sahili’nde tarihi Kuşkonmaz Camii’nin yanındaki kaçak kafelerle ilgili tartışmalar sürüyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kafenin çatı katına çıkan silahlı kişiyi paylaştı.

Murat Ongun, “Kim bu silahlı kişi? Üsküdar’daki kaçak kafelerde neler oluyor?” dedi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın koruma altına alarak İBB’nin yıkmasını engellediği Üsküdar Salacak Sahili’nde tarihi Kuşkonmaz Camii’nin yanındaki kaçak kafelerle ilgili süreci şu sözlerle anlatmıştı:

“Mimar Sinan emaneti 5 asırlık bir camiinin yanında, hepimize, bütün İstanbullulara ve 85 milyon vatandaşımıza ait olan bir yerde yapılan kaçak yapıyı, doğayı ve şehirleri koruması gereken bakanlık yasaya aykırı olarak koruyor” tepkisini gösteren Gökce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Aşağıda yer alan, bir dönemin özelliklerini ortaya koyan ibret vesikası fotoğraf nasıl ortaya çıktı sizinle paylaşmak isterim.

1- Mimar Sinan’ın emaneti 443 yıllık tarihi Kuşkonmaz Camii’nin yanına, Üsküdar sahiline kaçak kafe yapıldı. Biz bu kaçak yapıların tahliyesini Üsküdar Kaymakamlığı’ndan talep ettik ancak bu talebimiz anlaşılmayan (!) nedenlerle yerine getirilmedi.

2- 2022 tarihinde İmar Kanunu gereğince Büyükşehir Belediye Encümenimiz tarafından oy birliği ile bu kaçak kafelerin yıkılmasına ve idari para cezası verilmesine karar verildi.

3- Kaçak kafe sahipleri bu karara karşı dava açtı. Bu yıl 29 Mart tarihinde mahkeme ‘yürütmenin durdurulması’ talebini reddetti.

4- Kaçak kafe sahipleri bu karara itiraz ettiler, yapılan itiraz da Bölge İdare Mahkemesince red edildi.

5- 10 Nisan 2023 tarihinde belediyemiz yıkım ve tahliye işlemini gerçekleştirmek istedi. Bu işlem İstanbul Valiliği Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından İmar Barışı kapsamında verilen ‘yapı kayıt’ belgesi gerekçe gösterilerek engellendi.

6- Halbuki İmar Kanunu’nun geçici 16’ıncı maddesi ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereği yapı kayıt belgesi imar açısından fazladan bir hak sağlamayacağı gibi idari para cezası ve yıkım kararının uygulanmasına engel olmaz.

7- 3194 sayılı ve 2863 sayılı kanunlar çerçevesinde doğal sit alanlarında da imar denetim yetkisi İlçe ve Büyükşehir Belediyelerindedir. Dolayısıyla adında ‘Çevre’ bulunan bakanlık doğal sit alanındaki bir yeşil alanı imara açan bir planı onaylasa dahi kaçak yapılar meşrulaşamaz ve bu karar yıkıma engel olmaz.

8- Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce yıkıma engel olduğu iddia edilen tüm hususlar kaçak kafe sahiplerinin açtığı davalarda öne sürülmüş ancak mahkeme bu itirazları hukuka uygun bulmamış ve reddetmiştir.

9- Bütün bunlara rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı İl Müdürlüğü bir yazı yazarak kaçak bir yapının yıkılmasını engellemek için devletin polisini yapının önüne çıkarttı.

Şimdi olana bakın,

Bakanlık doğal sit alanındaki kaçak yapıyı korumak için doğal sit alanındaki yeşil alanı imara açıyor,

Mimar Sinan emaneti 5 asırlık bir camiinin yanında, hepimize, bütün İstanbullulara ve 85 milyon vatandaşımıza ait olan bir yerde yapılan kaçak yapıyı, doğayı ve şehirleri koruması gereken bakanlık yasaya aykırı olarak koruyor.

Doğayı ve şehrimizi korumak için biz de böyle bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz.

Hukuka, akla, mantığa ve insafa aykırı bu durumu İstanbulluların takdirine saygıyla sunuyorum.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir