Merkez Bankası’na başkan dayanmıyor: Kavcıoğlu’nun koltuğu sallanıyor

Merkez Bankası’na başkan dayanmıyor: Kavcıoğlu’nun koltuğu sallanıyor

 Bugün de İngiliz Financial Times (FT) da konuya ilişkin “Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınacağı söylentileri üzerine TL sallandı” başlıklı bir haber yayımladı.

DOLAR 9 LİRA SINIRINDA

Reuters’ın geçtiği “Erdoğan son TCMB Başkanı’ndan da soğuyor” başlıklı haber üzerine dolar tüm zamanların rekorunu kırarak 8,97 ile rekor seviyeye yükseldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan gelen yalanlamaya rağmen dolar 9 lira sınırında tutundu.

PİYASA KAVCIOĞLU’NUN GİDİŞİNİ SATIN ALDI

Konuyu masaya yatıran FT gazetesi, Mayıs 2021’de TCMB Başkan Yardımcısı olarak atanan Semih Tümen’in Kavcıoğlu’nun yerini alabileceği yönünde son haftalarda piyasada bazı analistler ve piyasa katılımcıları tarafından spekülasyonlar yapıldığını aktardı.

MAYIS’TA BAŞKAN YARDIMCISI OLARAK ATANDI

Laura Pitel imzalı haberde FT, üst düzey bir bankacının bir değişiklik olacaksa bile Tümen’in başkan olmasının muhtemel olmadığını söylediğini aktardı.
1977 yılın doğan Tümen, 2000 yılında ODTÜ Ekonomi’den mezun olmuş, 2002 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında uzman yardımcısı olarak göreve başlamış, 2011 yılına kadar çeşitli birimlerde görev yapmıştı.

2011 yılında Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğünde ekonomist olarak görev yapmaya başlayan Tümen, 2015-2016 yılları arasında Araştırma ve Para Politikası Genel Müdür Yardımcılığı; 2016-2018 yılları arasında ise Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

2018’de bir üniversitede göreve başlayan Tümen, 5 Mayıs 2021 tarihinde Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı.

Tümen, London School of Economics Ekonometri ve Matematiksel Ekonomi ile Chicago Üniversitesi Ekonomi bölümlerinde yüksek lisans; Chicago Üniversitesi Ekonomi doktora programlarını tamamladı.

ERDOĞAN, 2,5 YILDA 3 MERKEZ BAŞKANINI KOVDU SIRADA 4.SÜ VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2,5 yılda 3 Merkez Bankası Başkanı’nı görevden aldı. Murat Çetinkaya, Murat Uysal ve Naci Ağbal’ı bir gece yarısı kararnamesiyle kovan Erdoğan, Mart ayında göreve getirdiği Şahap Kavcıoğlu’nun faiz indirmemesine sinirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.