Merkez Bankası çizgiyi çekti bankalar faizi indirdi: Ticari kredi faizi % 21’e düştü

Merkez Bankası (MB)’nın üretimi, istihdamı ve büyümeyi desteklemek için geçtiğimiz hafta sonu ticari kredi faizlerinde üst hudut getirmesinin akabinde özel bankalar faizleri indirmeye başladı. Merkez Bankası’nın kararının akabinde, bankacılık dalının kullandırdığı kredi faizlerinin yıllık ortalaması 10 puanlık düşüşle yüzde 21’e geriledi. Bankacılık kesimi kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran; 27 Temmuz’da yüzde 31 olan ortalama faiz oranı, dün itibariyle yüzde 21’e düştü. Oran, KOBİ kredilerinde ise yüzde 20’ye geriledi.

KAMUDA ORAN DAHA DÜŞÜK

Özel bankaların yüzde 21 ile yüzde 25 ortasında değişen oranlarla kullandırdığı ticari kredilerini kamu bankaları çok daha aşağılarda kullandırıyor. Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’ın birtakım ticari kredi faizlerinin yıllık maliyetini yüzde 13,75’e kadar düşürdüğü öğrenildi. Bankalar ortasında aylardır devam eden kredileri üst çıkarma rekabetinde ibre aşağıya döndü.

Geçen haftaya kadar kredi faizlerinin nereye çıkabileceği konuşulurken, Merkez Bankası’nın kararının akabinde faizlerin nereye kadar düşeceği konuşuluyor.

YÜZDE 90 KARŞILIK AYIRMAYI GÖZE ALAN YOK

Özel bankalar için Merkez Bankası’nın belirlediği çarpanlar nedeniyle bankaların zarurî karşılık ayırma oranlarını arttıran hudutlar, faizlerin indirildiği düzey için belirleyici oldu. Merkez Bankası, referans faiz oranını siyaset faizindeki indirime paralel olarak yüzde 15,34’e çekti. Böylece kısa vadeli ticari kredilerde faiz oranları yüzde 20-21 aralığına çekilmiş oldu. Daha fazla zarurî karşılık ayırmayı göze alan kimi bankalar yüzde 21’in üzerine az de olsa çıkıyor. Lakin, yüzde 90 zarurî karşılık ayırmayı gerektiren yüzde 27’nin üzerine çıkmayı göze alan banka yok artık.

VADELERDE DE REKABET OLUŞTURUR

Geçtiğimiz cumartesi günü yürürlüğe giren Merkez Bankası kararlarının, bankalar ortasında kredi vadelerinde de rekabet oluşturması bekleniyor. Zira bankaların 6 aya kadar yahut 12 aya kadar vadelerle sunduğu krediler, işletmelerden yeteri kadar ilgi görmeyebilir. KOBİ’lerin yükte olduğu işletmelerin lakin uzun vadelerle alacağı finansmanla üretim kabiliyetlerini artırabileceği belirtiliyor. Kısa vadeli kredilerin işletme kârıyla geri ödemesini yapmak işletmeler için daha sıkıntı olduğu için, uzun vadeli yatırım kredilerini kullandırmak daha değerli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.