Malezya, vefat ve kırbaç cezalarını 2023’te kaldıracak

Başbakanlığa bağlı fiili Adalet Bakanı olarak misyon yapan Wan Junadi Tuanku Jaafar, yaptığı açıklamada; ilgili maddelerin ekimde Meclis’e geleceğini ve Malezya’nın, mevt ve kırbaç cezalarını 2023’te kaldıracağını söyledi. Wan Junaidi, kelam konusu düzenlemeyle vefat ve kırbaç cezalarının verilmesi kararının yargıçların inisiyatifine bırakılacağını aktardı.

Bakan Junaidi, “Her şey yolunda giderse veönümüzdeki bütçe görüşmelerinde rastgele bir aksama olmazsa, 2023’te artık vefat cezasına sahip olmayacağız. Kelam konusu cezalar yargıçların takdirine bırakılacağı için düzenleme kırbaç cezası için de geçerli olacak” dedi.

Malezya’da, Tehlikeli Uyuşturucular Maddesi’nin 39B Unsuru kapsamındaki 1 cürüm da dahil toplam 12 cürüm mecburî mevt cezasıyla yargılanırken, 22 farklı kabahat için de verilen azamî vefat cezası yargıçların yetkisi altında bulunuyor.

Malezya hükümeti, 13 Haziran’da mevt cezasını kaldırmayı ve yerine mahkemelerin takdirine bağlı olarak öteki cezalar koymayı kabul etmişti.

Hükümet, vefat cezasını ‘tamamen’ kaldırmayı düşünmüyor fakat yeni yasal düzenlemenin, mahkemelerin şu anda mevt cezası içeren davalarda ikame cezalar vermesinin önünü açacağı söz ediliyor.

Malezya’da cinayet, uyuşturucu kaçakçılığı, terörizm, insan kaçırma ve ateşli silah bulundurma, mevtle cezalandırılan cürümler ortasında yer alıyor.

10 Haziran’da mevt cezasının kaldırılmasına yönelik çalışmaların yapılması kararını alan hükümet, vefat cezasını kaldırmak için yasal değişiklik paketini ekimde parlamentoya getirmeyi planlıyor.

Malezya Başbakanlığına bağlı fiili Adalet Bakanı olarak misyon yapan Wan Junadi Tuanku Jaafar, ilgili değişikliklerin Parlamento ve Senato’da görüşüldükten sonra Ocak 2023’e kadar vefat cezasının fiilen kaldırılacağını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.