Latif Şimşek’e canlı yayında darp: Şüpheliye 5 yıl 6 aya kadar mahpus istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bir televizyon kanalında canlı yayımlanan tartışma programında Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’la tartışan Gazeteci Latif Şimşek’i darbettiği gerekçesiyle tutuklanan Emrah Topal’ın “kasten yaralama”, “alenen hakaret” ve “tehdit” hatalarından 1 yıldan 5,5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istemiyle iddianame hazırladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve gazeteci Latif Şimşek’in “müşteki” olarak yer aldığı iddianamede, “6 Ağustos’ta TV 100 isimli televizyon kanalında yayımlanan “Gündeme Dair” isimli, müşteki Latif Şimşek ve Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı Cemal Enginyurt’un konuk olduğu program sırasında ikili ortasında tartışma yaşandığı” anlatıldı.

“Diğer program konuklarının tarafları sakinleştirmeye çalıştığı, bu sırada kuşkulu Emrah Topal’ın müşteki Latif Şimşek’i yumruk ve tokat atmak suretiyle darbettiği aktarılan iddianamede, şüphelinin darp sırasında müştekiye ağır küfürler ettiği” belirtildi.

İddianamede, olay anına ilişkin kamera imajları izleme ve çözümleme tutanağına nazaran, “şüphelinin müştekiyi ensesinden kendisine hakikat çekerek, sağ eli ile yumruk attığı, yüzüne tokat attığı ve vurmaya devam etmek istediği lakin ortaya öbür şahısların girdiği” söz edildi.

Soruşturma kapsamında dinlenilen şahitlerin verdikleri tabirlerde, müştekinin beyanlarını doğruladıkları anlatılan iddianamede, “şüphelinin ise olay anında çok tahrik edildiği ve öfkesine yenik düştüğü için fiziki müdahalede bulunduğunu” beyan ettiğine yer verildi.

İddianamede, tüm evrak kapsamına nazaran şüphelinin olay günü müştekinin bedeninin çeşitli yerlerine vurarak “kasten yaralama“, oburlarının da duyacağı halde sarf ettiği küfürlerle de “alenen hakaret” ve “tehdit” cürümlerini işlediği bildirildi.

İlgili kanun mucibince evrakın uzlaştırma ofisine gönderildiği lakin yapılan uzlaştırma teşebbüsünün olumsuz sonuçlandığı belirtilen iddianamede, şüphelinin “kasten yaralama”, “alenen hakaret” ve “tehdit” cürümlerinden 1 yıl 1 ay 15 günden 5 yıl 6 aya kadar mahpusu istendi.

Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.