Kulis: Can Atalay düğümü adli tatilden sonra çözülecek

Yargıtay’ın tahliye talebini reddettiği TİP Hatay Milletvekili Can Atalay için gözler Anayasa Mahkemesi’nde. Yüksek mahkemenin, adli tatilden sonra karar vermesi bekleniyor.

Tahliye talebi Anayasa’nın 14. maddesi gerekçe gösterilerek Yargıtay’daki iki ceza dairesi tarafından reddedilen Atalay, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Atalay, yüksek mahkemeye yaptığı başvuruda, adil yargılanma hakkının; seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğini öne sürdü.

Atalay’ın başvurusunda, anayasanın 36. ve 13. maddesiyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesindeki ‘adil yargılanma hakkının’ ihlal edildiği, dolayısıyla Sözleşme’nin 17. maddesinin de ihlal edildiği belirtildi. Başvuruda, anayasanın 67. maddesindeki ‘seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının’ ihlal edildiğine de vurgu yapıldı.

Gazete Duvar’ın edindiği bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi’nin adli tatilin sona ermesinin ardından başvuruyu değerlendirmeye alıp karar vermesi bekleniyor. AYM kaynakları, Atalay’ın yaptığı hak ihlali başvurusunun kabulünü “yüksek olasılıklı” görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx