Kendi sınıfında dünyada tek denizaltı havuzu Yalova’da suya indirildi

Türkiye, savunma endüstrisindeki yatırımlarını artırıyor. Bilhassa denizler üzerindeki hakimiyetini artıran gelişimlere tartı veren Türkiye, “Mavi Vatan hedefine” kendisini yaklaştıran yeni yatırımlara yöneldi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın projesi çerçevesinde yapılan ve kendi sınıfında dünyada tek olma özelliğine sahip “3 bin Tonluk Denizaltı Havuzu” düzenlenen merasimle denize indirildi.

Denizaltı havuzunun imali, Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü ile Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) iş birliğiyle tamamlandı.

Yalova’daki Hicri Ercili Tersanesi’nde merasim düzenlendi.

42 işçi 5 gün boyunca ikmal yapmadan barınabilecek

Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda hizmet verecek denizaltı havuzu, 28 işçi ve 14 denizaltı nöbetçi çalışanının 5 gün boyunca ikmal yapmadan barınma kapasitesine sahip olacak.

Havuz, 4 dizel jeneratör ile liman dışında denizaltının bakım tamirat faaliyetlerini yürütebilecek.

Denizaltı havuzu, 105 metre uzunluğa, 25,1 metre genişliğe ve 19,95 metre yüksekliğe sahip.

Denize indirme merasiminde açıklamalarda bulunan ASFAT Proje Sorumlusu Bedrettin Karaçorlu, projenin stratejik kıymete sahip olduğunu lisana getirdi.

Denizaltı havuzunun boş yükü 4 bin ton

Karaçorlu, denizaltı havuzunun boş yükünün 4 bin ton olduğunu söz ederek şöyle konuştu:

“3 bin tonluk denizaltını kaldırma kapasitesine sahip. Öteki havuzlardan ayıran çok fazla özellik var. İçerdiği özellikler nedeniyle dünyada öbür bir örneği yok. En değerli özelliği havuzun kendine ilişkin bir kapama sistemi olması. Hem üzerine bir çatımız var hem de başında ve sonunda giyotin kapılarımız var.


Her hava şartında bakım mümkün

Bu bize havuzlanan ögelerin iklim koşullarından bağımsız olarak bakım ve tamirlerini ve gerekiyorsa yeni inşa faaliyetlerini rastgele bir hava şartına bağlı kalmadan yapma imkanı sağlıyor.”


“Denizaltı havuzu  NATO standartlarına uygun yapıldı”

İHA’nın haberine nazaran, çatı üzerindeki kaplamanın Avrupa standartlarında yalıtkanlığına sahip olduğunu söz eden Karaçorlu, denizaltı havuzunun NATO standartlarına uygun yapıldığını belirterek, “Türk loyduyla birlikte denetim edildi. Bu havuzu öteki havuzlardan ayıran özelliklerden bir tanesi açık denizlerde havuzlama kapasitesine sahip. 100 nat rüzgar suratı, yani yüksek bir rüzgar suratında bile stabilizesinde rastgele bir değişiklik yok.


Gölcük’teki donanmada kullanılacak

Ağırlık olarak Gölcük’teki donanmada kullanılacak. Uzunluğu 105, yüksekliği 19, genişliği 25 metre, azamî dalış derinliği 16,5 metre. Bu derinliğe 75 dakika üzere kısa bir müddette ulaşabiliyor. İçerisinde çok değerli elektronik otomasyon sistemleri var. Bunlardan birkaçı gemi merkezleme sistemi, reflection sistemi, su altı görüntüleme sistemi. Bunların hepsi havuzlanan denizaltı ve gemi güvenliği için kıymetli olan sistemler.


Bu yıl içinde teslim edilecek

Bu yıl içerisinde teslim etmeyi hedefliyoruz. Mavi Vatan maksadına bizi bir adım daha yaklaştıracağını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.