Kasa -50 milyar dolar, Merkez Bankası gökdelene para saçacak

Kasa -50 milyar dolar, Merkez Bankası gökdelene para saçacak

İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinin tam ortasında 15 bin 960 metrekarelik arazide yükselecek Merkez Bankası (TCMB) binasının kaba inşaatının maliyeti ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla yapılan gizli ihalenin sonucuna göre, Limak binanın kabuk ve çekirdeği için 2 milyar 285 milyon lira alacak.

17 Eylül 2021 tarihi itibarıyla TCMB’nin net döviz rezervleri Hazine mevduatı da düşüldüğünde -51 milyar dolara geriledi. TCMB’nin finans merkezindeki binasının inşaatı için Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 2017’de “arsa satışı karşılığı hasılat paylaşımı” modeliyle iki kez ihaleye çıkmış, ancak tekliflerin yeterli bulunmaması nedeniyle ihaleler iptal edilmişti.

2017 yılı ağustos ayında 3’üncü ihaleyi ise idare payı 180 milyon lira olmak üzere 1 milyar 440 milyon lira teklif veren İntaş Taahhüt Yapı Sanayi kazanmıştı. Ancak firma inşaata başlayamadı ve projeden çekildi.

ERDOĞAN’IN KARARI İLE İHALE KANUNU DEVRE DIŞI BIRAKILDI

Bunun üzerine AKP hükûmeti projenin TCMB’nin kasasından yaptırılmasına karar verdi. 12 Şubat 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile de TCMB’nin yapacağı bazı mal, hizmet alımları ile yapım işleri, Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına çıkarıldı.

Düzenleme ile TCMB’nin kendisinin belirleyip davet ettiği firmalarla pazarlık usulü ihale yapması sağlandı. Genel müdürlük binası için 2020 yılı mayıs ayında TCMB “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. Davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak’tan geldi.

LİMAK İNŞAAT TOPLAM 2,2 MİLYAR TL ALACAK

Limak ile 2 Haziran 2020’de imzalanan sözleşmenin detayları Sayıştay’ın raporunda ortaya çıktı. Buna göre TCMB, binanın kaba inşaatı için el sıkıştığı Limak’a toplam 2 milyar 285 milyon lira ödeme yapacak.

Eğer TOKİ’nin modeliyle inşaat yapılsaydı, bankanın kasasından bir kuruş çıkmayacak, gayrimenkullerin satışından da gelir elde edilecekti. Sözcü’nün haberine göre kaba inşaatın tamamlanmasının akabinde yeni bir ihale ile dış cephe ve iç tasarımın tamamlanması bekleniyor.

PROJEDE SARAY’IN MİMARI ŞEFİK BİRKİYE’NİN İMZASI VAR

2015 yılında TCMB tarafından düzenlenen tasarım yarışmasını kazanan Almanya merkezli mimarlık firması HPP’nin hazırladığı mimari proje geçen yılın başında iptal edilmişti.

Akabinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Marmaris’teki Yazlık Saray’ın mimarı olan Şefik Birkiye’nin şirketi VizzionArchitects ile el sıkışıldı.

Birkiye’nin çizdiği proje hayata geçirildikten sonra Merkez Bankası binası 310 metre yüksekliğindeki iskelet yapısıyla tamamlandığında Avrupa’nın en yüksek binası olacak. Bina anten kulesi ile birlikte 352 metreyi buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.