Kahrolası federaller: Avukatla FBI yöneticisi birbirine girdi

Hafta başında Amerikan Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casuslarının, ABD’nin 45. Lideri Donald Trump’ın Florida’daki özel mülküne düzenlediği baskın ve sonrasında yaşanan gelişmeler birçok soru işaretini beraberinde getirdi. ABD tarihinde eşine rastlanmayan olayda, onlarca FBI casusu, Trump’ın New York’ta bulunduğu sırada, eski Başkan’ın Florida Mar a Lago’daki kışlık ikametgahına habersiz baskın düzenlemiş başta özel kasasını olmak üzere yaptığı aramalar sonucu 10 kutu evraka el koydu. Biden idaresi sessizliğini korurken, FBI’ın da suskunluğu baskının siyasi hedefli olduğu biçiminde ithamlara sebep oldu. Baskın aramayla ilgili pek çok karanlık nokta şimdi açığa çıkmazken, FoxNews’a aramanın ayrıntılarıyla ilgili bilgi veren Trump’ın avukatı Lindsey Halligan’ın açıklamaları, FBI’ın motivasyonuna ait soru işaretlerini artırdı. Arka arda yaşanan gelişmeler, ‘Kasım ayındaki orta seçimler öncesinde, Trump ve seçmen taban kışkırtılarak provoke mi edilmek mi isteniyor?’ sorusuna neden oldu.

SESSİZ SEDASIZ İŞİ BİTİRMEK İSTEDİLER

Baskın sonrası ABD medyasından Fox News’e açıklamalarda bulunan Trump’ın avukatı Lindsey Halligan, FBI vazifelilerinin baskın sırasında meskene girmesine müsaade vermediklerini açıkladı. Biden idaresinin denetimden çıktığını savunan Halligan, “Saat 11.00 civarında müvekkilimin Mar- a Lago’daki konutuna gittim. 30-40 kadar FBI casusu vardı. Mülke sınırsız erişimleri vardı. Benimle konuşmayı ve beni içeri almayı reddettiler. Tek bildiğim, eski Başkan’ın yatak odası, ofisi ve bir depo odası olduğunu anladığım alanları arıyorlardı” dedi. FBI’ın yetkisini berbata kullandığını belirten Halligan, iç istihbarat servisinin rastgele konutun her noktasını aradığını kaydetti. Halligan, “İstenen tüm evraklar daha evvel teslim edildi. Öbür doküman istiyorlarsa talep edebilirlerdi. Ve arama buyruğu bâtın tutuldu. Gizli tutulan arama buyruğu alarak sessiz sedasız işi bitirmeye çalıştılar” tabirlerini kullandı.

TRUMP DESTEKÇİLERİNİ MAKSAT ALDI

FBI Yöneticisi Christopher Wray, baskın sonrası kameraların karşısına geçti. FBI soruşturmasına yönelik soruları yanıtlamayı reddeden Wray, bunun yerine Trump destekçilerini maksat aldı. Eski Başkan’ı destekleyenler tarafından, FBI ve Adalet Bakanlığı’na karşı toplumsal medya üzerinden sarf edilen tenkit ve tehditleri “acı verici ve tehlikeli” olarak nitelendiren yönetici itidal davetinde bulundu. Wray’in açıklamaları Trump destekçileri tarafından toplumsal medyada sert bir lisanla eleştirildi.

DAVA AÇAN SAVCI TRUMP KARŞITI

Öte yandan New York Başsavcısı Letitia James, Trump’ın vergi kaçırdığını sav ettiği 3 yıldan fazla süren soruşturma kapsamında, Trump ve çocuklarını söz vermeye çağırmıştı. Soruşturmayı açan James’in 2019’daki seçimler öncesinde Trump aykırısı şovlarda uzunluk gösterdiği ortaya çıktı. 2017’de ABD’nin New York kentindeki Museviler ve göçmenlik aktivistleri tarafından düzenlenen mitingde, devrin New York Belediyesi Kamu Temsilcisi olan Letitia James konuşma yaparak eski Başkan’ı sert bir lisanla eleştirdi.
Merrick Garland

Onayı ben verdim

Cumhuriyetçilerin olayla ilgili amaç tahtasına koyduğu ABD Adalet Bakanı Merrick Garland baskılara dayanamayıp suskunluğunu bozdu. Garland, Trump’ın meskeninin arama buyruğunu şahsî olarak onayladığını açıkladı. Garland ayrıyeten mahkemeden de arama buyruğunun kamuoyuyla paylaşılmasını istedi. Öte yandan olayın örgüsüyle ilgili ayrıntılar da çıkmaya başladı. CNN’nin bahisten bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, haziran öncesinde büyük heyet tarafından çıkarılan celpten hareketle, federal müfettişlerle Trump tarafının 3 Haziran’da Mar-a-Lago’da görüştüğü ve oradan ulusal güvenliği ilgilendiren kimi evrakların alındığı kaydedildi. Haberde, FBI ve Adalet Bakanlığı yetkililerine, görüşme sırasında kelam konusu dokümanların Trump yerleşkesinde nerelerde koruma edildiğinin gösterildiği, buradan alınan dokümanlarla Ulusal Arşiv ve Kayıtlar Yönetiminin kayıp evraklar üzerine açtığı cezai soruşturmayı Adalet Bakanlığına havale ettiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.