İngiliz basını Yunanistan’da monarşi tartışması başlattı

İngiliz basını, Yunanistan’da yaklaşık 50 yıl evvel kaldırılan monarşiyi geri getirdi. Olay kısa müddette Yunan basınında ve toplumsal medyada gündem olurken, ülkede monarşi tartışması başladı.

Bugün pek çok şahsa şaşırtan gelecek olsa da, Yunanistan 1974 yılına kadar resmi olarak monarşi ile yönetiliyordu. Fakat neredeyse 50 yıl evvel var olan sistem bir referandum ile kaldırıldı ve kral, prens, dük üzere unvanlar büsbütün alınıp Yunanistan’ın bugün de var olan parlamenter sistemli idaresine geçiş yapıldı.

Ancak İngiliz yayın kuruluşu BBC, tarihi yine yazdı ve tabir yerindeyse Yunanistan’da monarşiyi yine yazdı. BBC’nin Kraliçe 2 Elizabeth’in cenaze merasiminden bahsederken, eski Kral’ın oğlu Pavlos Glixburg’u ‘veliaht prens’ olarak niteledi.

İngiliz medyasında Yunanistan’ın monarşiye dönmesini isteyen yalnızca BBC de değildi. İngiliz Daily Mail gazetesi de Pavlos Glixburg’u “Yunanistan’ın prensi” olarak yazdı.

Eski Kral Constantine ve eşi Anne Marie 2013 yılından beri Yunanistan’da yaşıyor

YUNANİSTAN’DA GÜNDEM OLDU

İngiliz medyasından art geriye gelen monarşi ısrarı ise Yunanistan’da gündem oldu. Yunan basını haberi birinci sayfalarından duyururken, ‘İngiliz basını Yunanistan’da monarşiyi geri getirdi’ başlıkları atıldı, gazetelere sitem etildi.

Olay toplumsal medyada da kısa müddette gündem oldu. Birtakım kullanıcılar, İngilizlerin Kraliçe 2. Elizabeth’in cenazesine ağırlaştığını ve yalnızca ‘gaf’ yaptığını söylerken, öbürleri de Yunanistan’daki monarşiyi sorguladı. Ülkede kısa müddette monarşi tartışması başladı…

Yunanistan’ın son hükümdarı 2. Constantine, 1974 yılında yapılan halk oylaması ile tahtından ayrılmış ve ülkesini terk etmek zorunda kalmıştı. 2. Constantine, Şubat 1981’e kadar ülkesine geri dönemedi. Şubat 1981’de hükûmet, annesi Kraliçe Frederika’nın cenaze merasimi için Kraliçe’nin Tatoi’deki sarayındaki aile mezarlığına katılabilmesi için birkaç saatliğine dönmesine müsaade verdi. 2013 yılında Constantine Yunanistan’a geri döndü. O ve eşi Anne-Marie şu anda Mora Yarımadası’ndaki Porto Cheli’de yaşıyor. Oğlu Pavlos Glixburg ise toplumsal medya hesaplarında ‘Pavlos Veliaht Prensi’ ismini kullandırmayı sürdürüyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.