‘HDP’ye bakanlık verilebilir’ diyen Gürsel Tekin’den yeni açıklama

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Millet İttifakı’nda yeni bir tartışma konusu yarattı.

Tekin, katıldığı bir canlı yayın programında iktidara geldiklerinde HDP’ye bakanlık verebileceklerini, bunun zıddının ise ulusal iradeye aykırı düştüğünü söyledi.

Bu kelamlar üzerine çokça reaksiyon alan Tekin, ittifakın ortaklarından UYGUN Parti’yi kızdırdı.

İyi Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamasında “Kime sordunuz da kime neyi veriyorsunuz?” diyerek reaksiyonunu lisana getirirken partisinin HDP ile asla birebir yolda yürümeyeceğini belirtti. YETERLİ Partili Koray Aydın ise, “HDP, Millet İttifakı’nın ve Altılı Masa’nın bir kesimi değildir; olmayacaktır. ÂLÂ Parti’nin olduğu yerde HDP olmaz, HDP’nin olduğu yerde UYGUN Parti olmaz; olmayacaktır” diyerek reaksiyonunu göstermişti.

TEPKİLERE CEVAP VERDİ

Bunun üzerine tv100 ekranlarında canlı yayına bağlanan Gürsel Tekin, karşılaştığı yansılar üzerine açıklamalarda bulundu.

İYİ PARTİLİ ARKADAŞLARIMIZIN YANSISINI ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUM”

“Ben de bir Milletvekiliyim, vakit zaman niyetlerimi çok rahat söyleyen bir beşerim. Burada 6’lı masayı ya da rastgele bir siyasi partiyi rahatsız edebilecek bir tek cümlem yok. Eğer bir siyasi parti fiilen anayasal olarak vazifesini yapıyorsa, bunu şu parti hak eder, etmez diyemem. AK Parti’nin reaksiyon göstermesini anlıyorum fakat GÜZEL Partili arkadaşlarımızın reaksiyonunu anlamakta zorluk çekiyorum.”“BU İKİ YÜZLÜLÜKTEN SİYASETİ KURMAMIZ LAZIM”

Madem ki elinizde terörle ilintisi olan dokümanlar varsa TBMM’yi temsil ediyor, TBMM’nin idari işlerini teslim ediyoruz, bu iki yüzlülükten siyaseti kurtarmamız lazım, yazıktır günahtır.

“BAŞKA PARTİNİN İNSANLARININ BANA HAD BİLDİRMESİNİ ŞİDDETLE REDDEDİYORUM”

İYİ Parti’den gelen yansılarla değinen Tekin “40 yıldır siyasetin içindeyim CHP üzere çok değerli bir kurumun, okulun öğrencisiyim, bugüne kadar 6 Genel Başkan’la çalıştım, vakti geldiği vakit eleştirmesini bilen bir beşerim. Öbür partinin insanlarının bana had bildirmesini şiddetle reddediyorum.”

“BANA HAD BİLDİRECEK İNSAN CHP’NİN GENEL BAŞKANI’DIR”

“Sayın Akşener’e olan hürmetimden ötürü sesimi çıkarmıyorum. Ne demek had bildirmek? Kim bana had bildirecek? Bana tek had bildirecek insan CHP’nin kurumsal Genel Başkanı’dır. Şayet meseleniz milyonlarca seçmeni Cumhur İttifakı’na sevk etmekse bu öteki bir şey.”

NE OLMUŞTU?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, katıldığı canlı yayın programında “İktidar olursanız Millet İttifakı ya da 6’lı masa olarak HDP’yi bakanlık verecek misiniz?” sorusuna “Elbette HDP’ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.