Gaziantep’te ‘toplu mezar kazılıyor’ argümanında bulunan provokatör yakalandı!

Sosyal medya hesabından Gaziantep’te toplu mezarların kazıldığı argümanında bulunan provokatör M.H. yakalandı.

Şahsın; tehdit, hakaret, mala ziyan verme, taammüden yaralama, şantaj, cürüm işlemek gayesiyle örgüt kurma, hırsızlık ve yankesicilik vb. üzere kabahat kayıtlarının olduğu öğrenildi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, toplu halde mezar kazılması hazırlıklarının büyükşehirler için rutin bir uygulama olduğunu bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, dün toplumsal medyada yayınlanan bir videoda Gaziantep’teki bir şehitlikte “toplu mezar kazıldığı” öne sürülerek, toplumu paniğe sürükleyici, temelsiz ve mesnetsiz tezler yer aldığı aktarıldı.

“RUTİN UYGULAMA”

Bu argümanlara ait kamuoyunun bilgilendirilmesine gerek duyulduğu belirtilen açıklamada, toplu halde mezar kazılması hazırlıklarının büyükşehirler için rutin bir uygulama olduğu vurgulandı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Gaziantep gibi nüfusu 2 milyonu aşmış, günlük en az 35 cenazenin olduğu kentlerde bu durum, cenaze hizmetlerinin yetişmesi açısından elzemdir. Ayrıca Gaziantep, Türkiye’de harika bir afet durumunda kullanılmak üzere belirli ölçüde mezarın hazır edilip AFAD Başkanlığına bildirmesi gereken vilayetler ortasındadır. Bunun dışında meteorolojik zorunluluklardan, kış aylarındaki soğuklar sonucunda toprağın donması sebebiyle önemli ölçüde mezar yerinin hava şartları daha uygunken kazılıp kış aylarına hazır tutulması gerekmektedir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından evvelki yıllarda da bu mevzuyla ilgili açıklama yapılmıştır. Lakin bu sene hususun daha farklı ve toplumu olumsuz manada etkilemek maksatlı kullanıldığı görülmektedir. Vatandaşlarımızın kaynağı aşikâr olmayan toplumsal medya paylaşımlarına prestij etmemelerini rica ederiz.”

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Çaba Merkezi Koordinatörü İdris Kardaş da, provokatöre ait paylaşımda bulundu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.