Eski Fransız Cumhurbaşkanı haddini aştı: “Ukrayna kazanırsa Türkiye’ye mesaj olur”

Vovan’ ve ‘Lexus’ olarak tanınan ünlü Rus komedyenler, Eski Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’a telefon şakası yaptı.

Eski Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko ile telefonda konuştuğunu düşünerek çatışmalara dair görüşlerini dile getiren Hollande, AB ülkelerinin, özellikle de Fransa’nın çatışmanın tarafı olmak istemediğini, Kiev’e yardım ederek çatışmada yer aldığını kabul etti.

“Bu nedenle, Ukrayna mücadeleye devam etmek istediği sürece, Ukrayna Rusları geri çekilmeye zorlayacak güçte olduğu sürece herhangi bir müzakere yapılamaz” diyen Hollande, kendi imzasının da bulunduğu Minsk anlaşmalarından sonra Rusya üzerinde ‘yeterli baskı olmaması’ nedeniyle tarafların ‘batağa saplandığını’ savundu.

Minsk anlaşmalarının tek amacının Ukrayna’nın askeri imkan ve kabiliyetlerinin güçlendirilmesi olduğunu bir kez daha belirten Hollanda, tam da bu nedenle Minsk müzakerelerini korumaları gerektiğini, zira tam da bu 7 senelik süre zarfında Ukrayna’nın güçlenmek için araçlar elde ettiğini söyledi.

TÜRKİYE, İRAN VE ÇİN DETAYI: ‘UKRAYNA KAZANIRSA…’

Hollande, şakacılarla konuştuğunda sadece Minsk anlaşmalarına değinmedi. Ukrayna’nın Rusya’yı yenilgiye uğratmasının Türkiye, İran ve Çin’e yönelik bir tepki olacağını da dile getirdi.

Gazeteci Erkin Öncan’ın sosyal medya hesabından duyurduğu Hollande’ın ifadeleri şöyle:

“Ukrayna kazanırsa, ki bunu tüm kalbimle diliyorum, bu kesinlikle otoriter rejimlere, hem Tayvan’la ilgili Çin’e hem de İran’a ve hatta Türkiye’ye karşı bir tepki işlevi görecektir. Bu nedenle Ukrayna’nın kazanması çok önemli.”

“Bu nedenle Ukrayna ordusunun talepleri birkaç kilometrekarelik bir alanı yeniden ele geçirmeye indirgenemez. Bu gerçekten Putin’in gerçek bir yenilgiye uğramasına yol açacak bir saldırı olmalı.”

Hollande’ın Türkiye, İran ve Çin’i ‘otoriter rejimler’ olarak sınıflandırması ve Ukrayna Savaşı’nın tarafı olarak göstermesi dikkat çekti. Çünkü sayılan ülkeler savaşta resmen tarafsızlık politikası izliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir