Brent Petrol Çakıldı: İndirim Yerine Artırım Geldi! 16 Ağustos 2022 Bugün Akaryakıt ve Motorin Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Benzin ve motorin fiyatlarıyla ilgili son dakika indirimi en çok merak edilen mevzular ortasında. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in ekonomik datalarda olumsuz sonuç alması petrol fiyatlarının düşmesine neden oldu. Yaşanan gelişme sonrası petrol fiyatları yüzde 5 kıymet kaybetti. Yaşanan düşüşle iç piyasada akaryakıt ve motorine indirim beklentisi oluştu. Motorine gelecek olan 1 lira 26 kuruşluk artırım iptal edildi lakin araç sahiplerine berbat haber bugün geldi. Pekala 16 Ağustos Salı akaryakıt, motorin ve LPG fiyatları ne kadar? Aktüel akaryakıt fiyatları kaç TL? 1 litre akaryakıt ne kadar oldu? İşte 16 Ağustos 2022 vilayet il aktüel akaryakıt fiyatları…

ARAÇ SAHİPLERİNE MAKÛS HABER! MOTORİNE ARTIRIM GELİYOR

Salı gününden geçerli olmak üzere Motorin kümesinde 1 lira 26 kuruşluk fiyat artışı yapılmıştı. Brent petroldeki düşüşle birlikte artırım itap edildi. Fakat gelen son dakika haberine nazaran, 17 Ağustos Çarşamba gününden geçerli olmak üzere 79 kuruş artırım bekleniyor. Akaryakıt kümesinde ise fiyat değişikliği beklenmiyor.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI 16 AĞUSTOS 2022

16 AĞUSTOS SALI İSTANBUL YENİ AKARYAKIT FİYATLARI

  • Benzin fiyatı: 21,15 TL
  • Motorin fiyatı: 23,18 TL

16 AĞUSTOS SALI ANKARA ŞİMDİKİ AKARYAKIT FİYATLARI

  • Benzin fiyatı: 21,28 TL
  • Motorin fiyatı: 23,27 TL

İZMİR ŞİMDİKİ AKARYAKIT FİYATLARI NE KADAR?

  • Benzin fiyatı: 21,27 TL
  • Motorin fiyatı: 23,28 TL

ÇİN’DE NE OLDU?

Çin’de ekonomik toparlanma, Kovid-19 salgınlarının tüketici ve şirket harcamalarını etkilemesiyle temmuz ayında beklenmedik bir biçimde zayıfladı. Sanayi üretimi bir yıl öncesine nazaran yüzde 3,8 arttı, Haziran’daki yüzde 3,9’dan ve ekonomistlerin yüzde 4,3’lük artış iddiasından daha düşük gerçekleşti. Ülkede ekonomik aktivite gerilerken, Çin Merkez Bankası’ndan da sürpriz bir atılım geldi. Banka, iktisada dayanağı arttırmak için faiz oranlarını beklenmedik bir halde 10 baz puan düşürdü.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş eser fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve özgürü nedeniyle şirketler ve kentlere nazaran küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında hata duyurusunda bulunmasının akabinde, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.