Bir senede 63 bin 162 sistemsiz göçmen hudut dışı edildi

Türkiye’nin farklı kentlerinde güvenlik güçleri tarafından yakalanan Afgan göçmenler Afganistan Ariana Havayollarına ilişkin uçaklarla ülkelerine gönderilmeye devam ediyor. Sistemsiz Göç Strateji Evrakı ve Ulusal Aksiyon Planı çerçevesinde sürdürülen çalışmalar çerçevesinde, sistemsiz göçmenler charter seferleriyle ülkelerine gönderiliyor. Bu çerçevede Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğüne bağlı Geri Gönderme Merkezleri’nde Afganistan asıllı sistemsiz göçmenler, 6 ile 8 Haziran tarihleri ortası otobüslere bindirilerek Iğdır Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğü çalışanları koordinesinde ve Iğdır Vilayet Jandarma Komutanlığı takımlarınca sıhhat denetimlerinin akabinde Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na getirildi. Buradaki pasaport ve güvenlik süreçleri tamamlanan kafile, düzenlenen charter seferleriyle Kabil’e gönderildi. Iğdır’da bu sene gönderilen yabancı sayısı 3667 ye ulaştı. Ocak ayından bu yana Türkiye genelinde 38 bin 658 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı.

Göç Yönetimi Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye nazaran, 27 Ocak tarihinden bugüne kadar Afganistan’a düzenlenen 157 charter seferi dahilinde 28 bin 710 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı.

Bu yıl hudut dışı edilen Afgan asıllı yabancı sayısı 38 bin 659’a yükselirken, bu yıl yurt geneli hudut dışı edilen toplam sistemsiz göçmen sayısı ise 63 bin 162 olarak kayıtlara geçti.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.