Bekaroğlu: Sarayın rüşvetçi danışmanları yargılanacak mı?

ANKARA – CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, isimleri rüşvet ve manipülasyon savlarıyla gündeme gelen Cumhurbaşkanı danışmanlarını Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın suskunluğunun nedenini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soran Bekaroğlu, rüşvet ve misyonu berbata kullanma tezleri sonrası vazifelerinden ayrılan Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Şurası Üyesi, AK Parti MKYK Üyesi ve Mahallî İdareler Lideri Korkmaz Karaca ile bir diğer Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu hakkındaki savların araştırılması için Devlet Denetleme Şurası’nın harekete geçirilmesini istedi.

‘SORUŞTURMA AÇILMALI’

CHP’li Bekaroğlu, Karaca ve Taranoğlu hakkında vergi ve kara para incelemesi yapılması, 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması ve Rüşvet ve Yolsuzluklarla Uğraş Kanunu uyarınca soruşturma açılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Bekaroğlu şu sorulara cevap talep etti:

Söz konusu haber, argüman ve yorumlar gerçek mudur?

Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Heyeti Üyesi ve AKP MKYK üyesi ve Mahallî İdareler Lider Yardımcısı Korkmaz Karaca’nın kelam konusu argüman ve yorumların medyada ağır olarak yer almasından sonraki istifası Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmiş midir? Bu mevzuda neden bir Cumhurbaşkanlığı açıklaması yapılmamıştır?

Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu hala Cumhurbaşkanı Danışmanlığı misyonunu yürütmekte midir? Kendisi istifa etmiş midir? Yahut vazifesinden alınmış mıdır? Bu mevzuda da neden bir Cumhurbaşkanlığı açıklaması yapılmamıştır?

Sayın Cumhurbaşkanının kendisine direkt olarak bağlı çalışan bu şahıslarla ilgili sav, itham ve haberler konusundaki fikri kamuoyunca merak edilmesine rağmen Cumhurbaşkanlığı makamının bu husustaki suskunluğunun nedeni nedir? Sn. Cumhurbaşkanı bu tezlerle ilgili olarak bilgilendirilmemiş midir?

Medyada yer alan argümanların gerçek olup olmadığı konusunda ismi geçen şahıslar Korkmaz Karaca ve Serkan Taranoğlu hakkında Cumhurbaşkanlığı bünyesinde rastgele bir araştırma, inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır?

Böyle bir çalışma başlatılmamış ise Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ismi geçen şahıslar hakkında gerekli araştırma inceleme ve soruşturma yapmak üzere başta Devlet Denetleme Konseyini, başka kontrol ve yargı organlarını harekete geçirmeyi düşünmekte midir?

Bazı savların gerçek olup olmadığının araştırılması hedefiyle kelam konusu olaylarda isimleri geçen Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Şurası Üyesi Korkmaz Karaca ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun kendileri eşleri ve velayetleri altındaki çocukları hakkında 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Uğraş Kanunu uyarınca rastgele bir inceleme ve soruşturma yaptıracak mısınız?

Adı geçen şahıslar Cumhurbaşkanlığındaki kelam konusu vazifeleri mühletince özel kesimde iş takipçiliği, danışmanlık vb isimlerle rastgele bir çıkar getirici faaliyette bulunmuşlar mıdır? Bu bahsin da araştırılması için Hazine ve Maliye Bakanlığının vergi incelemesi ile ilgili ünitelerini, Mali Cürümler Araştırma Şurasını (MASAK) harekete geçirmeyi düşünüyor musunuz?

Sayın Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanlığındaki birtakım danışmanlık ve siyaset şurası üyeliklerine atama yaparken hangi kriterleri temel almaktadır? Bu takımlara atama yapılmadan evvel adayların özgeçmişi ve geçmiş devir faaliyetleri hakkında bir araştırma yahut güvenlik soruşturması yaptırılmakta mıdır? Bu hususta objektif ve objektif ölçütlerin saptanması için rastgele bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

06.09.2022 tarihi prestijiyle “Cumhurbaşkanı Danışmanı”, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı”, Cumhurbaşkanlığı Konsey Üyesi” vb takımlarda toplam kaç kişi Cumhurbaşkanlığında istihdam olunmaktadır? Bunlara 2018 Temmuz ayından itibaren fiyat, harcırah, konaklama sarfiyatı, toplantı fiyatı, vb isimlerle yapılan ödeme ölçüsü nedir? Bunların kişi ve yıl bazında detaylı dökümü nedir? (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.