Ayçiçeği yağının şifa kaynağı mucizevi faydaları

Ayçiçeği yağının şifa kaynağı mucizevi faydaları
Ayçiçeği yağının şifa kaynağı mucizevi faydaları

Ayçiçeği yağı; ülkemizde özellikle Trakya ve Marmara bölgelerinde üretilmektedir. Ayçiçeği yağı içerisinde; çoklu ve tekli doymamış yağ asitleri, Omega 9, Omega 6 yağ asitlerinin yanı sıra A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini bulunmaktadır.

Günümüzde yemekler için kullanılan yağların; %20’si hayvanlardan %80’i ise bitkilerden elde edilmektedir. Bitkisel yağlar da özel olarak yetiştirilen ve kontrol altında olan tarla bitkilerinden oluşur. Bu bitkilerden biri de ayçiçeğidir. Ayçiçeğinden elde edilen yağın özelliği ise şu şekilde ifade edilebilir: Ayçiçeği yağı, yağ oranı %40 ile %45 arasında değişkenlik gösteren ayçiçeği bitkisinden elde edilen bitkisel kaynaklı bir yağdır. Bu bitkinin tohumlarından elde edilir. Ülkemizde ve dünyada önemli bir yere sahip olan ayçiçeği yağı, genellikle yemeklik olarak tercih edilmektedir. Sıvı halde ve margarinin ham maddesi olarak mutfaklarda yerini almaktadır. Açık sarı renklerinde, rafine edilmiş bir yağ türüdür. Ayçiçeği bitkisinden elde edilen yemeklik yağlar sağlık açısından daha faydalı olduğu için, bu yağa olan talep de oldukça fazladır.

Ayçiçeği Yağının Kalori ve Besin Değeri Ne Kadardır?

Ayçiçeği yağı besin değeri yüksek bir yağdır. %15 doymuş ve %85 doymamış yağ içermektedir. Yüksek protein barındırır. Yağ üretiminden artan kısımlar küspe olarak kullanılır. E vitamini yönünden de oldukça değerlidir. Besin kaynaklı kolesterol içermez. Ayrıca Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini de içermektedir. Yaklaşık 1 gram ayçiçeği yağı kalori miktarı 9 kcal olarak bilinmektedir.

Ayçiçeği Yağı Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği yağı içerdiği zengin vitaminler ile birçok cilt problemi için ucuz ve pratik bir çözüm yöntemidir. İki kaşık ayçiçeği yağı ve bir kaşık badem yağının karıştırılarak pamuk ile yüze uygulamasıyla oluşturulan maske düzenli uygulanması ile cilt bakımı için önemli faydalar vermekte ve kırışıkların azaltılmasında önemli etki göstermektedir. Sivilce ve akne tedavisinde de kullanılır. Ayçiçeği yağı haftada bir kez sivilceli ve akneli bölgeye pamuk ile uygulanarak 15 dakika bekletilir. Bu uygulama ciltte sivilce ve akne oluşumunu ciddi miktarda azaltmaktadır.

Ayçiçeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Özellikle yağlı saç dipleri için ayçiçeği yağı içerdiği Omega 6 yağ asidi ile doğal bir çözümdür. Ayçiçeği yağı; saç dökülmesini azalttığı gibi seyrelen bölgelere düzenli uygulamada kısa sürede olumlu etkiler göstermektedir. Aktarlardan alabileceğiniz organik ayçiçeği yağı saç derisine uygulandıktan sonra 15 dakika bekletilir ve daha sonra iyice yıkanır. Düzenli uygulamada ayçiçeği yağının saça olumlu etkileri görülmektedir.

Ayçiçeği Yağının Sağlığınıza Faydaları Nelerdir?

Ayçiçek yağının, sağlığınız üzerinde yararları vardır. Onları ayrıntılı olarak aşağıda anlattık:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*