Ayanis Kalesi’nde kraliyet çöplüğü ortaya çıkarıldı

Urartu Hükümdarı II. Rusa tarafından Van Gölü’ne hakim zirveye yaptırılan Ayanis Kalesi’nde yürütülen hafriyat çalışmalarında Urartularda kraliyet ailesinin çöplük olarak kullandığı yeni bir alan ortaya çıkarıldı.

Tuşba ilçesinde 2 bin 700 yıl evvelce bugüne ulaşan süslemeleri, kerpiç duvarları, taş işlemeleriyle Urartu Krallığı’nın en görkemli yapılarından biri olan Ayanis Kalesi’nde 34 yıldır hafriyat ve onarım çalışmaları yürütülüyor.

FOTO: AA

Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Işıklı başkanlığında yürütülen hafriyatlar, bu yıl kalenin kuzey yamacında ağırlaştırıldı.

Çalışmalarda, Urartularda kraliyet ailesinin çöplük olarak kullandığı yeni bir alan tespit edildi. Burada yapılan hafriyatta, Urartularda soylu bölümün kullandığı mühür, bulla (mühür baskısı), kanca, seramik kesimleri ile çok sayıda küçük ve büyükbaş hayvan kemiğine rastlandı.

FOTO: AA

Laboratuvar ortamında tahlil edilecek buluntuların, Urartularda kraliyet ailesinin başta beslenme şartları olmak üzere ekonomik ve toplumsal hayatlarına ait kıymetli ip uçları vermesi bekleniyor.

FOTO: AA

“BULUNTULAR BİZİ ÇOK HEYECANLANDIRDI”

Prof. Dr. Işıklı, “Kalenin etrafında sürpriz bir bulguyla karşılaştık. Surlardan aşağı gerçek akmış çok varlıklı kültür depozitleri gördük. Arkeologlar için bu bir hazine niteliğinde. Bu kültür depozit içinde binlerce hayvan kemiği, fonksiyonunu yitirmiş nesneler, yazılı evraklar ve mühürler bulduk. Buluntular bizi çok heyecanlandırdı. Araştırmalarda buranın bir çöplük olduğunu gördük. Hafriyatları hızlandırmaya uğraş ettik. Burada çıkan hayvan kemiklerini tek tek toplayarak bunları dönemsel olarak ayırıyoruz. Kraliyet ailesinin nasıl beslendiğini, hangi devirlerde neler tükettiklerini ortaya koymaya çalışıyoruz. Kalede kraliyet ailesi, seçkinler, seçkinlerin yaşadığını biliyoruz. O seçkinlerin günümüze bıraktığı çöplüğünü kazıyoruz” dedi.

FOTO: AA

“İLK DEFA ÇÖPLÜK BİR ALANI KAZIYORUZ”

Zooarkeolojisi üzerine çalışma yürüten doktora öğrencisi Vedat Sezer de “Kemiklerin büyük bir kısmı büyük ve küçükbaş hayvanlara ilişkin. Birtakım kemikler de göçmen ve sucul kuşlara ilişkin. Kemikler üzerinde çok sayıda kasaplık ve tüketim izleri bulunuyor. Fonksiyonunu yitirmiş mühür baskıları, bullalar, kancalar da surun dışına atılmış. En şaşırtan olanları mühür baskıları oldu. Urartular geniş bir coğrafyada yayılmış. Daha evvel çok sayıda hayvan kemiği bulunmuştu. Bunlar ekseriyetle depolarda bulunmuştu. Birinci sefer Urartularda çöplük bir alanı kazıyoruz.” tabirlerini kullandı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.