AK Partili belediyenin Aynur Doğan konserine yasağı Meclis gündeminde

ANKARA- AK Partili Derince Belediyesi’nin, 20 Mayıs tarihinde düzenlenecek Kürt sanatçı Aynur Doğan konserini iptal etmesi çok sayıda yansıyı de beraberinde getirdi. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, konser iptalini Meclis gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle önerge verdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Kasım 2021 tarihinde Batmanlı gençlerle buluştuğunu, gençlerin Aynur Doğan’ın “Darhejîrokê” müziğini söylediğini hatırlatan Gergerlioğlu, belediyenin açıklamalarına da reaksiyon gösterdi.

‘ZAMANINDA AHMET KAYA’NIN BAŞINA GELEN SÜREÇ DİĞER SANATKARLARIN DA BAŞINA MI GETİRİLMEK İSTENİYOR?’

Derince Belediyesi’nin, Doğan’ın ismini anmadan, “inceleme sonucunda” konserin iptal edildiğini duyurduğunu hatırlatan HDP’li Gergerlioğlu, “Aynur Doğan’ın konseri için yapılan ayrıntılı inceleme nedir? Bu incelemenin içeriği nedir ki sonrasında konserin iptal edilmesine sebep olmuştur?” sorusuna karşılık istedi.

Konserin afişinde Derince Belediyesi’nin katkılarıyla yazıldığının görüldüğünü belirten Gergerlioğlu, “15 Mayıs Pazar günü, resmi tatilde, hangi toplantı, hangi bilgilendirme sonucunda Aynur Doğan konseri iptal edilmiştir? Bu konsere dayanak hangi münasebetlerle çekilmiştir” dedi ve İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde şu soruları yöneltti:

????Bu konserin iptal edilmesi ile belediyenin Cumhur İttifakı’nın birtakım ortaklarına ileti vermek istediği argümanı hakikat mudur?
???? 7 Kasım 2021’de Ak Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Batmanlı gençlerle buluşmasında kendisine gençler Aynur Doğan’ın “Darhejîrokê” müziğini söylemiştir. Derince Belediyesi’nin münasebeti dikkate alındığında bu aktiflikte ayrıntılı inceleme yapılmamış mıdır? Ayrıntılı inceleme yapılmışsa “Darhejîrokê” müziği yalnızca Sn. Aynur Doğan söylediğinde mi uygun olmadığı düşünülmektedir?
????Zamanında Sn. Ahmet Kaya’nın başına gelen süreç öteki sanatkarların da başına mı getirilmek istenmektedir?
????Sn. Aynur Doğan’ın ve grubunun maddi mağduriyetleri bu süreçte oluşmuş mudur? Şayet oluşmuşsa bunun tazmini için neler yapılacaktır? (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.