Agave bitkisi 30 yıl sonra çiçek açtı

Bandırma’nın Yeni Sığırcı Mahallesi’nde yaşayan Meral Seyhan’ın bahçesinde bulunan agave bitkisi 30 yılda birinci kere çiçek açtı.

Meral Seyhan, babasının 1993 yılında Adıyaman’dan getirdiği bitkiyi bahçeye diktiklerini ve 30 yıldır birinci sefer çiçek açtığını söyledi. Seyhan, “Rahmetli babam 30 sene evvel Adıyaman’dan getirdi. Konutumuzun kapının önüne ekmiştim. Çok dikenli bir bitki olduğu için ben de onu karşı tarafa ektim. Bitki de yerini çok sevdiği için 30 sene sonra çiçek açtı. Açtıktan sonra herkes görsün diye bu türlü sizlere bilgi vermek istedim. Sulama ve bakım hiç gerekmiyor. 30 yıl boyunca yanlarında yavruladı ve mahalle sakinlerimize verdim. Yapraklarındaki öz suyu ile çiçeklerini beslediği için bitki her geçen gün güçsüz kalıyordu ve ben de üzülüyordum” dedi.

60 ila 100 yıl ortasında yaşayan ve ömürleri boyunca bir sefer çiçek açan, çiçek açtıktan sonra da kuruyan agave bitkisi, Bandırma ilçesinin Yani Sığırcı Mahallesi’nde 10 metrelik çiçek açtı. Müdafaa altındaki bitki, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştı. Agave kaktüsü, halk ortasında ‘sabır otu’ ve ‘yüzyıl bitkisi’ olarak isimlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.