ABD seçim sisteminin karışık yapısına dair merak edilenler | Video

ABD seçim sisteminin karışık yapısına dair merak edilenler | Video
ABD seçim sisteminin karışık yapısına dair merak edilenler | Video

ABD’DE NEDEN 2 BÜYÜK PARTİ VAR? İKİ PARTİLİ SİSTEMİN FAYDALARI NELER?

İki büyük partimiz var, ancak yerel ve eyalet seçimlerinde çok başarılı olabilecek birkaç küçük partimiz de var. ABD’de, çoğu aday bir pozisyon kazanmak için oyların çoğunluğuna ihtiyaç duyduğundan, koalisyonlar oluşturmak ve oyların çoğunu kazanacak birini aday göstermek daha zordur. Bu yüzden 2 partimiz var. Ancak iki büyük parti içinde de farklı fraksiyonlar var, daha liberal veya daha muhafazakar olanlar gibi. Bunun faydası bir partinin pek çok inancı barındırması ve belirli konularda ortak duruş göstererek birbirini destekleyebilmesi.

AMERİKAN BAŞKANLIK SİSTEMİNDE GÜCÜN KÖTÜYE KULLANILMASI NASIL ÖNLENİYOR?

Güçler ayrılığı sistemimiz var. ABD hükümetinin üç ana kolu vardır. Yürütme organı başkanlıkta, yasama kongrededir. yargı, yerel mahkemelerden yüksek mahkemelere kadar uzanır. Her organın bir diğerinin kararlarını etkileme ve durdurma yeteneği vardır. Dahası bakanlıklar gibi yürütmedeki tüm görevler için başkan aday gösterir, ancak adaylar Senato tarafından onaylanır. Böylece Beyaz Saray’dan direk bir emir olmadan, üst düzey bürokratları halk seçer. Bunun klasik bir örneği büyükelçiler olabilir. Birkaç yıl önce, kongre BM, Çin ve Kanada Büyükelçiliği adaylarını reddetti. Bunlar başkana gerçekten yakın ve güçlü isimler de olsa, Kongre’nin desteğini alamazlarsa hizmet edemezler.

BU YIL SEÇMEN KATILIM ORANI NASIL?

Ülke genelinde erken oylamada kesinlikle büyük bir artış var. Bazı eyaletlerde son seçime göre 10 kat artış görüldü. Pek çok eyalette erken oylamaya ve postayla oylamaya izin verdi. Seçim günü sandığa gidenlerin sayısı az olabilir ama şimdilik katılım yüksek olacak gibi görünüyor.

GEORGE FLOYD’UN ÖLÜMÜ VE IRKÇILIK KARŞITI PROTESTOLAR SİZCE BU SEÇİMİ NASIL ETKİLER?

George Floyd’un trajik ölümü ve ardından gelen protestolar, ırkçılık konusunda çok güçlü hisseden Amerikan halkının büyük bir kısmını harekete geçirdi. Bence yaşananlar insanları harekete geçirecek ve her zamankinden daha fazla insanı sandığa çekecek.

SEÇİM GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN TARTIŞMALAR HAKKINDA NE DERSİNİZ?

Bu son derece zorlu bir dönem. Ama seçim güvenliği gerçekten ciddiye aldığımız bir konu. Hem büyük hem küçük siyasi partiler hem de sivil toplum kuruluşları, seçimlerin kutsal, adil şekilde yapılabilmesi ve herhangi bir usulsüzlük olmamasını sağlamak için avukatlar ve aktivistler görevlendirdi. Neler olacağını göreceğiz. Her eyaletin kendi sistemi var. Neredeyse her zaman yaptığımız gibi bunun adil bir seçim olacağını güvenle söyleyebilirim. ABD, iktidar geçişini kesintisiz ve en barış şekilde yaşamış bir ülke. 2000’de geçersiz oyların olduğuna dair endişeler olduğunda, konu yargıya kadar gitti. Bir buçuk ay içinde, Yüksek Mahkeme Al Gore’un kazanmadığına ve Bush’un kazandığına hükmetti. Ve bu sonuç sorgusuz sualsiz kabul edildi. Bu ABD seçim sistemi ve Yüksek Mahkeme için büyük bir sınavdı ve bence ABD bu testi başarılı bir şekilde geçti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*